DTP'liler Gül'den Anayasal düzenleme istedi

DTP'liler Gül'den Anayasal düzenleme istedi.18477
  • Giriş : 14.09.2007 / 13:51:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 03:45:38

Cumhurbaşkanı Gül’ün doğu gezisinde gündemdeki konulardan biri de Kürt sorununun çözümüne yönelik atılması gereken adımlardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şırnak'ta DTP'li Milletvekilleri ve Belediye Başkanı, Gül'den Kürt sorununun çözümü için anayasal düzenleme istedi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Şırnak'ta önce validen birifing aldı sonra sivil toplum kuruluşlarının temsilcileriyle biraraya geldi. Abdullah Gül'ün görüşmesine DTP'li Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak ile Milletvekilleri Hasip Kaplan ve Sevahir Bayındır da katıldı. DTP'lilerin Gül'den isteği Kürt sorununun anayasal düzenlemeyle çözülmesiydi.

Şırnak Belediye Başkanı Ahmet Ertak “Yeni anayasa düzenlenirken, özellikle Kürt sorununa ilişkin birtakım düzenlemeler içeren bir karaktere kavuşturulmasını talep ediyoruz” dedi.

DTP Milletvekili Hasip Kaplan, “Eşit, özgür yurttaşlık kucaklanmalıdır. Anayasa olgusu bu açıdan önemlidir. Anayasa bu kapıyı açarsa, yasalarda buna uygun haline getirilecektir” dedi.

Hasip Kaplan'ın anayasal düzenleme için henüz cumhurbaşkanına iletmediği çözüm önerisi de vardı.

İspanya Anayasası'nı örnek gösteren Kaplan, “Siz 70 milyon vatandaşa eşit ve özgür yurttaş statüsü kazandırırsanız, ayrımın bilincini ortadan kaldırırsınız” diye konuştu.

DTP Milletvekili Sevahir Bayındır ise “Yeni bir Anayasa taslağını oluşturup, Türkiye'nin kangrenleşmiş, ertelenmiş ve hep güvenlik sorunu olarak ele alınmış Kürt sorununun çözülmesi demokrasinin önünün açılması anlamına geliyor” dedi

Cumhurbaşkanı Gül'e toplantı çıkışında bu taleplere yaklaşımı soruldu. Gül'ün yanıtı bunun değerlerileceği yönünde oldu.

Gül, “Türkiye'nin bütün problemlerini en güzel şekilde çözecek ve Türkiye'yi çok ileri yıllara taşıyacak bir Anayasa'nın yapılması gerektiğini söyledim. Bunlar tartışılıyor, görüşülüyor” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious