DTP'liler Gül'ün doğu illerine yapacağı ziyaretle tepkili

DTP'liler Gül'ün doğu illerine yapacağı ziyaretle tepkili.14143
  • Giriş : 08.09.2007 / 14:43:00

DTP'li Üçer, Cumhurbaşkanı Gül'ün doğu illerine yapacağı ziyaretle, AKP'nin oy kazanacağı korkusuna kapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Van Milletvekilleri Fatma Kurtalan ile Özdal Üçer, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün doğu illerine yapacağı ziyaretle, AK Parti'nin daha fazla oy kazanacağı korkusuna kapıldı.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Van başta olmak üzere doğu illerine gerçekleştireceği gezi konusunda açıklama yapan DTP Milletvekilleri Fatma Kurtalan ve Özdal Üçer, ziyaretle ilgili konuşmalarında oy kaybı yaşanacağı endişesi taşıdıklarını gizleyemedi.

Cumhurbaşkanı Gül'ün yapacağı ziyareti ile ilgili konuşan Özdal Üçer, "Vanlı olarak, Van temsilcileri olarak, Vanlı hemşeriler olarak biz kendisine hoş geldin diyoruz. Ama şunu da sormaktan geri durmuyoruz. Acaba cumhurbaşkanı, Sayın Erdoğan'ın ben Van'ı istiyorum Diyarbakır'ı istiyorum, Tunceli'yi istiyorum taleplerine ilişkin olarak yine Cumhurbaşkanı olarak bir AK Partili gibi mi geliyor, yoksa bu ülkenin Cumhurbaşkanı olarak tarafsız bir kimlikle mi geliyor? Biz bunu yapmış olduğu ziyaret sonrasında göreceğiz." şeklinde konuştu.

DTP'li Kurtulan ise Van'a geldikten sonra öldürülen bir PKK'lının ailesini ziyarete gittiklerini söyledi.

Onların da kendilerine cenazelerini istediklerini ilettiklerini belirten Kurtulan, "Seçmenimiz bu durumda, seçmenimizin bu sıkıntıları varken, bizim de Kürt sorununun çözümüne ilişkin taleplerde, önerilerde bulunmamız kadar doğal hiç bir şey yok. Ama buna yaklaşım "Terör deyin, demeyin" noktasında kısır bir döngü içinde sıkıştırılmak isteniyoruz. Sorunun dün böyle çözülemeyeceğini söyledik, bugün de söylüyoruz. Her gün ülkemizin her yerine, her iline cenazeler gidiyor. Biz bu kanın durması yönünde ortak ne yapabiliriz çabasını sürdürürken, farklı bir yaklaşım içerisinde tutuluyoruz." dedi.

Dokunulmazlığın her zaman meclis çatısı altındaki bütün milletvekilleri için geçerli olduğunu dile getiren Kurtulan, "Ama Ağar gibi birisi bu konuda yararlanıyorken, biz ağzımızı açsak davalık oluyoruz. Şu an bir kaç arkadaşımızın davaları görülür durumda." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious