DTP'liler harekatı protesto için kamu binalarını taşladı

DTP'liler harekatı protesto için kamu binalarını taşladı.23312
  • Giriş : 28.02.2008 / 06:15:00
  • Güncelleme : 28.02.2008 / 00:17:29

Ağrı'nın Doğubayazıt'ta bir grup DTP'li AK Parti ilçe teşkilatı ile bazı işyerlerini taşladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ağrı'nın Doğubayazıt ilçesinde bir grup DTP'li, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Kuzey Irak'a yönelik sınır ötesi harekâtını protesto sırasında AK Parti ilçe teşkilatı ile bazı işyerlerini taşladı. Olayda polis biber gazı ve cop kullandı.

DTP'nin provokasyonları, Diyarbakır ve Van'dan sonra Doğubeyazıt'a sıçradı. Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesinde DTP İlçe Başkanlığı tarafından Kuzey Irak'a yönelik yapılan kara harekatını protesto etmek için basın açıklaması yapıldı. Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay'ın da katıldığı basın açıklaması sonrası göstericiler yürüyüşe geçip AK Parti İlçe Başkanlığı binasını taşladı. polise saldırdı. Havaya açılan ateş sonrası gözyaşartıcı gaz sıkılarak durdurulmak istenen göstericiler nedeniyle esnaf kepenk kapattı.

Doğubeyazıt DTP İlçe Başkanı Ali Söğüt tarafından Doğubeyazıt Belediyesi önünde yapılan basın açıklamasına, DTP'li Doğubeyazıt Belediye Başkanı Mukaddes Kubilay ile DTP'li partililer katıldı. DTP'li grup, basın açıklamasının bitmesi ile birlikte Doğubeyazıt caddelerinde yürüyüşe geçti. Yürüyüş esnasında terör elebaşı Abdullah Öcalan ve PKK lehine sloganlar atan DTP'li grup, AK Parti Doğubeyazıt İlçe Başkanlığı önüne geldiklerinde saldırıya geçti. AK Parti İlçe teşkilatını taş yağmuruna tutup camlarını kıran grup, daha sonra ise çevredeki dükkanları taşlamaya başladı. Doğubayazıt Hükümet Konağı'nı da taş yağmuruna tutan grup, binanın camlarını kırdı. DTP'li grup daha sonra ise kendilerine müdahale etmek isteyen polise taşla saldırdı.

Gruba müdahale etmekte güçlük çeken Doğubeyazıt İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, Doğubeyazıt Jandarma Komutanlığı'ndan takviye istedi. Jandarmanın da olay yerine gelmesi sonrası, polis ve jandarma göstericileri havaya ateş ederek durdurmak istedi. DTP'li grubun eylemlerine devam etmesi üzerine, polis tarafından gruba göz yaşartıcı gaz ve cop kullanılarak müdahale edildi.

Saldırgan tutumlar sergilemeye devam eden bir grup ise, Doğubeyazıt İlçe Emniyet Müdürlüğü'nü taşladı. Polis, emniyet önünde güvenlik kordonu oluşturarak kendini korumaya aldı. Gerginliğin devam ettiği ilçede çok sayıda örgüt yanlısı kişinin gözaltına alındığı öğrenildi. Çıkan olaylarda bazı esnafların işyerlerinin camlarının kırılıp maddi zarar verilmesi üzerine, ilçedeki işyerlerinin tümü kapatıldı. Esnafın olaylar nedeniyle mağdur olmamak için kepenk kapattığı, gerginliklerin sona ermesi sonrası tekrar iş yerlerini açacakları öğrenildi.

Doğubeyazıt Kaymakamı Cemalettin Demircioğlu'nun izinli olması nedeniyle yerine bakan Diyadin Kaymakamı Ali Arıkan, "Basın açıklaması DTP'li gruplar tarafından provoke edilmiş. Esnafın maddi zararı var. Olaylarla ilgili geniş çaplı soruşturma başlatıldı. Çok sayıda kişi gözaltına alındı." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious