DTP'liler için Ankara'da protesto

DTP'liler için Ankara'da protesto.13326
  • Giriş : 18.04.2009 / 18:34:00

Elazığ, Mersin ve İzmir'de, Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı'nca başlatılan ''terör örgütüne yönelik soruşturma'' kapsamında, aralarında DTP'nin 3 genel başkan yardımcısının da bulunduğu 51 kişinin tutuklanması çeşitli eylemlerle protesto edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Elazığ'da, DTP İl Başkanı Baki Yıldırım, Hozat Garajı'ndaki parti binası önünde basın açıklaması yaptı.

Yıldırım, açıklamasında, ''Kimse bizi bu tarz uygulamalarla sınamasın. Demokratik mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Şu anda benzeri görülmemiş bir uygulamayla partimiz karşı karşıya bırakılmıştır'' dedi.

Yıldırım, parti yöneticilerinin antidemokratik bir şekilde gözaltına alındıklarını savunarak, bu uygulamaları şiddetle kınadıklarını bildirdi.

Konuşmanın ardından Yıldırım ve bir grup partili, bir süre oturma eylemi yaptı.

-MERSİN-

DTP Mersin İl Binası önünde toplanan grup, burada bir süre slogan atıp, gözaltı sürecinin sonlandırılmasını talep etti.

Grup adına basın açıklaması yapan DTP Parti Meclis Üyesi Ferhat Aktan, sol ve DTP'li olarak muhalif olmayı, sisteme karşı gelmeyi, barış ve özgürlük mücadelelerini ne pahasına olursa olsun devam ettireceklerini ifade ederek, ''Bu ülkede demokrasiyi, kardeşliği suç sayanlara sesleniyorum, eğer bunlar suçsa, suç işlemeye devam ediyoruz'' dedi.

Aktan, gözaltına alınan partililerin, bir an önce serbest bırakılmasını istedi.

Grup, açıklamanın ardından bir süre oturma eylemi gerçekleştirdikten sonra dağıldı.

-İZMİR-

İzmir'de, kendilerini ''Birlikte Başaracağız Platformu'' olarak adlandıran grup, 14. İzmir Kitap Fuarı'nın düzenlendiği Kültürpark Fuar 1 Nolu Pavyonunun önünde toplandı.

Grup üyeleri adına açıklama yapan Coşkun Üsterci, DTP'nin son yerel seçimlerde büyük başarı elde ettiğini, bu başarının Türkiye için ''büyük şans ve imkan oluşturduğunu'' iddia etti.

Üsterci, ''Gerçekleştirilen son operasyon ve tutuklamalar, elde edilen başarıdan korkulduğunu göstermektedir. DTP'li dostlarımızla yönelik baskı ve operasyonlara derhal son verilmeli, gözaltına alınanlar serbest bırakılmalıdır'' şeklinde konuştu.

Grup, açıklamanın ardından dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*