DTP'liler kendilerini ihbar etti

DTP'liler kendilerini ihbar etti.20973
  • Giriş : 23.06.2008 / 16:26:00
  • Güncelleme : 23.06.2008 / 16:37:40

ADANA"da DTP'den bir grup, "Sayın" hitabının suç sayılmasını protesto amacıyla Cumhuriyet Savcılığı"na dilekçe verip, “Biz de Sayın Öcalan diyoruz ve bu suçu işleyip, kendimizi ihbar ediyoruz” dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP İl binasında toplanan yaklaşık 80 partili, buradan yaklaşık 300 metre uzaklıktaki Adana Adliyesi"ne yürüdü. Adliye binası önünde aynı zamanda savcılığa verecekleri dilekçenin metni olan açıklamayı okuyan DTP İl Başkan Yardımcısı Ahmet Kılıç, şunları söyledi:

“Küresel gelişmelerle birlikte Ortadoğu"daki güç dengelerinin değişmesi Türkiye"nin içerisine düştüğü ulusal ve uluslararası çıkmazlarla barış ve demokrasiye olan tahammülsüzlüğü son noktaya gelmiştir. Başta Kürtlerin temel hak ve özgürlük taleplerinin reddi, inkarı, çözümsüzlüğü olmak üzere toplumdaki diğer temel sorunları kendi dinamikleri ile çözme yerine, her türlü şiddet ve baskı yöntemini tercih etme yolunu benimsemiştir. Daha önce Kürt kelimesine karşı olan tahammülsüzlüğün yerini bugün de "Sayın Öcalan" hitabı almıştır. Temel sorunları çözme yerine yargı baskısı ile örtbas ederek sonuç alma yoluna gidilmiştir. Bu baskı o kadar ilerletilmiştir ki, insanların hitabı dahi dava konusu yapılmıştır. Bunun en somut örneği 9 yıldır tek başına, özel İmralı Kapalı Cezaevi"nde bulunan Sayın Abdullah Öcalan"a, "sayın" olarak hitap edilmesidir. Bugüne kadar binlerce soruşturma başlatılıp, yüzlerce yurttaş, yönetici, Aydın ve siyasetçi ceza almıştır. En son avukatlarının resmi mercilere yaptıkları başvurularda geçen "sayın" sözcüğü nedeniyle dahi soruşturma başlatılmıştır. Eğer Sayın olarak hitap etmek suç ise biz de Sayın Abdullah Öcalan diyoruz ve bu suçu işleyip, kendimizi Cumhuriyet Savcılığı"na ihbar edeceğiz.”

Bu açıklamanın ardından DTP"liler 5"erli gruplar halinde içeri alınıp, Suçüstü Cumhuriyet Savcılığı"na dilekçe vererek, kendilerini ihbar etti. Polis, adliye çevresinde geniş güvenlik önlemi aldı. DTP"liler arasındaki Mehmet Kaya, sarıklı ve şalvarlı kıyafetiyle dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious