DTP'liler Kürtçe yemin etmeyecek ama yeni bir iddia var

DTP'liler Kürtçe yemin etmeyecek ama yeni bir iddia var.14143
  • Giriş : 02.08.2007 / 19:00:00
  • Güncelleme : 02.08.2007 / 18:12:58

DTP'lilerin PKK'nın sözde flamalarını temsil eden renkler taşıyan aksesuarlarla kriz yaratacakları bildirildi

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

22 Temmuz'da yenilenen Meclis, ilk toplantısını cumartesi günü, en yaşlı üye CHP'li Şükrü Elekdağ'ın başkanlığında yapacak. Oturumda, vekiller yemin ederek milleti temsil görevlerine başlayacak. Genel Kurul'da tüm gözler, bağımsız olarak seçilip önceki gün DTP'ye katılarak Meclis'te grup kuran ve kayıtlarını yaptırırken, 'Türkçe'yi yabancı dil' olarak gösteren vekillerde olacak.

16 YILDA GELİNEN NOKTA
Meclis'e ulaşan istihbarat bilgilerine göre, oturumda, 1991'de SHP listesinden Meclis'e giren 18 HEP'li arasındaki Leyla Zana'nın yol açtığı 'Kürtçe' yemin krizi tekrarlanmayacak. Buna karşılık DTP'liler, partilerinin ambleminde de yer alan ve bölücü örgüt PKK'nın sözde flamalarını simgeleyen, 'yeşil-sarı-kırmızı' renkte fular, saç bandı, kravat ve mendil gibi aksesuarlarla Meclis'e gelip kürsüye çıkacak.

PAŞALAR ERKEN ÇIKACAK
Meclis Başkanlığı, istihbarat birimlerinden gelen bu bilgi çerçevesinde alarma geçip, nasıl bir tedbir alacağını araştırırken, bu olası kriz locaya da yansıyacak. Yemin törenini izleyecek olan Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt ve kuvvet komutanları, büyük ihtimalle DTP'liler kürsüye çıkmadan Meclis'ten ayrılacak. Yaklaşık 9 saat sürecek yemin töreni için Meclis'teki güvenlik önlemleri de en üst düzeye çıkarılacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious