DTP'liler Kuzey Irak'ta

DTP'liler Kuzey Irak'ta.18788
  • Giriş : 07.05.2008 / 19:07:00
  • Güncelleme : 07.05.2008 / 18:41:09

DTP TBMM Grup Başkanı Ahmet Türk ve beraberindeki bir grup milletvekili, Kuzey Irak’taki Süleymaniye kentine geldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ahmet Türk ve beraberindeki milletvekilleri Süleymaniye Havaalanı’nda, Irak Kürdistan Yurtseverler Birliği yetkilileri tarafından karşılandı. Özel bir havayolu şirketinin seferiyle gelen Türk, yıllardan beri bu bölgeye sık sık geldiklerini belirterek, bu ziyaretleri sırasında Irak Devlet Başkanı Celal Talabani ile görüşeceklerini söyledi.

Ziyaretlerinin amacının Türkiye, Irak ve kuzey Irak arasındaki ilişkilerin geliştirilmesine katkı sağlamak olduğunu belirten Türk, bölgesel yönetimin başkanı Mesut Barzani ile de koşullar uygun olursa görüşmeyi umduklarını bildirdi.

TARİH BOYUNCA KÜRTLER'İN YÖNÜ TÜRKİYE'YE DÖNÜKTÜR

Türk, bugün Süleymaniye’ye gitmeden önce Atatürk Havalimanı’nda yaptığı açıklamada, diyalog ve uzlaşıyla tüm sorunların çözülebileceğini belirterek, “Tarih boyunca, Osmanlı İmparatorluğu’ndan beri Kürtler’in yönü Türkiye’ye dönüktür” demişti.

DTP olarak isteklerinin, “Türkiye’nin komşularıyla, hele milyonlarca Kürt’ün yaşadığı bir ülkeyle ilişkilerini geliştirmesi” olduğunu belirten Türk, şunları kaydetmişti:

TEK FORMÜL;

“Türkiye’nin, Irak ve kuzey Irak ile dostane ilişkilerini sağlıklı bir şekilde geliştirmesini istiyoruz. Tabii ki Ortadoğu halkları için de bu geçerlidir. Artık Ortadoğu, farklı kesimlerin at oynattığı alan olmaktan çıkmalıdır.

Bunun da tek formülü; Türkler ile Kürtler’in, Kürtler ile Araplar’ın, Türkler ile Araplar’ın, Türkmenler ile Kürtler’in gerçekten geleceklerinin özgür bir şekilde yaratılmasına hizmet etmektir. Diyalog ve uzlaşıyla sorunların çözüleceğine inanıyoruz. Hele hele özellikle kardeş halklarla doğru temelde oluşturulacak ilişkilerin önemli olduğuna inanıyoruz.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious