DTP'liler Meclis dışında yanlış yapıyor

DTP'liler Meclis dışında yanlış yapıyor.14792
  • Giriş : 14.12.2008 / 17:36:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan, ''DTP'li arkadaşların parlamento içi çalışmalarından memnunum ama parlamento dışına çıktıkları zaman epey yanlış işler yapıyorlar'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


TBMM Başkanı Toptan, eşi Saime Toptan ile Zonguldak'ta 100. Yıl Şehirlerarası Otobüs Terminali mevkisinde oturan annesi Saadet Toptan'ı ziyareti öncesi bina dışında gazeteciler, güvenlik görevlileri ve vatandaşların geçmiş Kurban Bayramı'nı kutladı.

Toptan, ziyaretin ardından bir gazetecinin, Irak'ın kuzeyinde erkeklere iki eşlilik izni veren yasanın kabul edilmesi ve DTP'li kadın milletvekillerinin, buradaki kadın derneklerini, destek olmak amacıyla ziyaret etmelerini nasıl değerlendirdiğine ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

''Irak'ın yerel parlamentosunun almış olduğu kararı Türkiye Cumhuriyeti Parlamentosu Başkanı olarak değerlendirmem. Biz, Batı uygarlığının parçası olarak medeni kanun hükümlerine göre bu işleri tanzim eden ülkeyiz. Doğru yaptığımıza inanıyoruz ve bu yoldayız. Başkalarının düzenlemelerine olumlu ya da olumsuz görüş belirtmek durumunda değiliz. Kendi bildiğimiz doğru yolda ilerleyeceğiz. Batı uygarlığı yolu, bizi bu yasaları kendi şartlarımıza uygun hale getirip görmeyi emretmektedir. O nedenle onların kendi şartları içerisinde kendilerinin bilecekleri iştir. Biz kendi bildiğimiz doğrultuda, kendi işimizi kendimiz düzenliyoruz ve yolumuza devam ediyoruz.''

-DTP'Lİ KADIN MİLLETVEKİLLERİ-

DTP'li kadın milletvekillerinin Irak'ın kuzeyine gitmeleriyle ilgili çok ayrıntılı bilgisinin olmadığını söyleyen Toptan, şöyle devam etti:

''DTP'li milletvekili arkadaşlarımız, Türkiye'deki kadın sorunlarıyla ilgilenseler sanıyorum daha yararlı bir iş yapmış olurlar. O nedenle DTP'li arkadaşlarıma her zaman söylediğim gibi parlamento içi çalışmalarından memnunum. Ama parlamento dışına çıktıkları zaman epey yanlış işler yapıyorlar. Dediğim gibi ayrıntıyı bilmiyorum. Onun için derinliğine bir değerlendirme yapmak durumunda değilim. Tekrar etmek gerekirse, Türkiye'de kadın örgütleriyle ortaklaşa yapabilecekleri bir takım çalışmalar daha yararlı olur diye düşünüyorum.''

-EKONOMİK KRİZ-

Toptan, ''Türkiye'nin ekonomik krizden daha az zararla çıkacağını, hatta bu krizi kara dahi dönüştürebileceğini söylemiştiniz. Özellikle tekstil sektöründe işçi çıkarmaları son günlerde gündemde. Halen bu görüşü savunuyor musunuz'' şeklindeki soruya karşın, bu yöndeki söylemlerine yönelik inancını halen koruduğunu belirtti.

Küresel ekonomik krizin yansımasının Türkiye'ye olabileceğine ama ülkenin kısa sürede de atlatabilecek büyük ekonomik güce, hukuki ve altyapıya sahip olduğuna işaret eden Toptan, şöyle konuştu:

''Ekonomik krizden fırsatlar yakalamak suretiyle çıkabileceğimiz inancını koruyorum. Çünkü, bizde finansal kriz gözükmüyor, olacağını da zannetmiyorum. Bankacılık sistemi çok iyi takip edilmiş durumda. Avrupa'da bir pazar daralması meydana gelebilir. O nedenle başta tekstil sektörümüz olmak üzere Türkiye'nin yeni pazarlar, yeni açılımlar gerçekleştirmesi lazım, imkanları da vardır. Orta Asya ve Kafkaslar Türkiye için çok iyi pazar. Balkanlar, Türkiye'nin halen tam anlamıyla bilmediği pazardır. Daha önemlisi Afrika açılımı tekstil sektörümüze çok önemli pazar oluşturabilir. Bu yerler için aynı şeyi otomotiv için diyemiyorum. Bu pazarlara otomotiv ihracı çok kolay değildir. Tekstil daha az maliyetli iş olduğundan o pazarlar uygun olabilir diye düşünüyorum. Hükümetin yakında açıklayacağını beklediğimiz paket şu anda sıkıntıdaki bir takım sektörler için çok olumlu katkı sağlayacaktır. IMF ile yapılacak anlaşma da psikolojik etki yapacaktır.

Ancak, krizden fırsatlar yakalamak suretiyle çıkabilmemizin başka şartları var. Bunlardan biri de bütün sektörlerin kamuyla birlikte ortak sorumluluk bilinciyle hareket etmeleri gereğidir. Böyle krizlerden mutlaka karlı çıkanlar oluyor. Geçmiş krizlerde bunu Türkiye'de ve dünyada çok yaşadık. Bu tür krizler zenginler yaratır, bir takım ellerde ve yerlerde emeksiz paralar biriktirir. Türkiye'de böyle krizi sektörel fırsata dönüştürmeden ortak sorumluluk bilinciyle hareket edildiği takdirde ülkemizin fırsatlar yakalamak suretiyle kriz ortamından çıkabileceğini düşünüyorum.''

Seçime giderken CHP'nin çarşaf açılımını nasıl değerlendirdiği sorusunu Toptan, şöyle cevapladı:

''Bu konuda değerlendirme yapamam. Konumum itibariyle partilerin özellikle seçimle ilgili çalışmalarına yorum getirmem söz konusu değil. Martta yapılacak yerel seçimlerin 22 Temmuz seçimlerinde olduğu gibi barış, huzur ve güvenlik içinde olmasını dilerim. Bunun dışında yorum yapmam, temenni dile getirmem ve eleştirmem söz konusu olamaz. Konumum ve hukuki böyle bir imkanım yok zaten.''

-YUNANİSTAN'DAKİ OLAYLAR-

Toptan, Yunanistan'daki olaylarla ilgili değerlendirmesinde de şunları kaydetti:
''Benim gazete ve televizyon bilgilerinden sezinlediğim kadarıyla ideolojik bir sarmalığı yok. İdeolojik boyutu ve sarmalığı olmadığı zaman böyle hareketlerin devam etmesi ve başka ülkelere de yaygınlaşması... Yani, 1968 olayları şekline dönüşmesi bana göre mümkün değil. O nedenle zannediyorum, önümüzdeki bir kaç gün içinde Yunanistan'daki olaylar yerini sükunete bırakacaktır ve olaylar bitecektir diye düşünüyorum. Avrupa'nın başka kentlerinden büyük oranda destek bulur ve ideolojik boyut kazanırsa o zaman onu şu anda değerlendirmek çok zor olur. Toplumsal refleks her tarafta kendini gösterir. Bu tür hareketleri ekonomik kriz ortamıyla birleştirdiğiniz takdirde pek çok sosyal sorun da ortaya çıkabilir. O nedenle umuyorum ve diliyorum ki Yunanistan'daki bu gelişmeler lokal olarak sadece Yunanistan içinde kalsın. Başka ülkelere sirayet etmesin.''

Toptan, annesini ziyaretinin ardından binanın çıkışında kendisini bekleyen çocuklara hediyeler verdi, gazetecilerin isteği üzerine çocuklarla hatıra fotoğrafı çektirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*