DTP'liler Nobel alabilir mi?

DTP'liler Nobel alabilir mi?.14143
  • Giriş : 24.10.2007 / 15:12:00

Avrupa Parlamentosu gündeminde de PKK vardı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de yaşanan sınır ötesi harekat gerginliği Avrupa Parlamentosu'na da taşındı.
AP'de temsil edilen tüm gruplar operasyonu protesto etti, DTP'ye çağrı yaptı. Milletvekili Riuten, "DTP, PKK'yı durdurursa Nobel kazanabilir" dedi.
Avrupa Parlamentosu gündeminde de PKK vardı. Bugün Genel Kurul toplantıları sırasında, Türkiye'ye ilişkin tavsiye niteliğinde bir karar tasarısı onaylayacak AP'nin siyasi grupları harekat olasılığına tepki gösterdi. AP Türkiye Raportörü ve Hristiyan Demokrat Partisi miletvekili Rita Oomen Riuten, DTP'nin PKK'yı durması halinde nobel kazanabileceğini kaydetti. Riuten, “DTP ile görüştüğümde, bu faaliyetleri durdurabilmeleri ve kendilerini bu faaaliyetlerden uzak tutabilmeleri halinde 'Nobel' ödülünü veya AP'nin 'Sakharov Barış' ödülünü kazanabileceklerini söyledim. Türk hükümeti ve AB Konseyi'nden Irak bölgesel otoriteleri ile görüşmek için ellerinden geleni yapmalarını ve bu görüşmeden somut, yapıcı sonuçlar edinmelerini rica ettim. PKK'nın faaliyetlerini kınıyoruz” dedi.

SOSYALİSTLER: KÜRTLERE OTONOMİ VERİLMELİDİR

Sosyalist Grubu Başkanı Martin Shultz, “Türk askerinin operasyonlara son vermesi için öncelikle PKK'nın şiddet faaliyetlerine son vermesi gerekiyor” diye konuştu. Ruiten, “Türkiye'nin kaygılarını anlamalıyız. PKK'nın radikal tutumundan vazgeçmesi gerekiyor ve teröre karşı mücadele verilmelidir. Türkiye'den ise komşusunun toprak bütünlüğüne saygı göstermesini bekliyoruz. Biz, Türk askerinin askeri müdahelesine sıcak bakmıyoruz. Dünyada hiç bir askeri müdahaleye sıcak bakmıyoruz. AB'nin her üye devletlerinin askerlerinin ve sivil halkının ülke toprakları üzerinde saldırıya uğraması halinde meşru müdafa hakkı vardır. Ankara'dan ılımlı ve soğukkanlı davranmasını rica ettik. Türkiye'deki Kürt kökenli vatandaşlara daha fazla siyasi irade verilmeli, "otonomi' tanınmalıdır. Ancak bu dediklerim, Kürt halkına 'bağımsızlık' verilmeli anlamında yorumlanmamalı” dedi.

YEŞİLLER: KÜRTLER PKK'YA KARŞI İSYAN ETMELİ

Yeşiller Grubu Eş Başkanı Daniel Cohn-Bendit de, “Kürtler PKK'ya isyan etmeli. Kürt sorununu asker değil, entellektüeller ve siyasetçiler çözmelidir. TSK'nın Kuzey Irak'a askeri müdahalesi istenen neticenin aksini verir ve hiç bir işe yaramaz. Kürtleri ve PKK'yı terörden vazgeçirmek için zorlamalıyız” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious