DTP'liler Talabani ile görüştü

DTP'liler Talabani ile görüştü.16662
  • Giriş : 07.05.2008 / 20:25:00

DTP TBMM Grup Başkanı Mardin Milletvekili Ahmet Türk ve beraberindekiler Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Süleymaniye kentinde Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ile yemekte bir araya gelen Ahmet Türk ve beraberindeki heyet üyeleri daha sonra 3,5 saat süren bir toplantı yaptı.

Basın mensuplarının alınmadığı toplantının ardından Süleymaniye Palas Otel'de açıklama yapan Türk, uzun süredir herkesi acıya boğan bir süreç yaşadıklarını söyledi.

''Kürt sorunu Türkiye içinde barışçıl bir şekilde çözülebilir'' diyen Türk, şunları söyledi:

''Bunun çözümü de Türkiye'dedir. Barışa katkı sunacak bütün çözümlerden yanayız. Ortaklaşa bir süreç ve çaba daha verimli olacaktır. Halklar arası diyaloğu esas alan bir mantık için çalışıyoruz. Bu tarihi bir sorumluluktur. Demokratik ortamı hazırlamaya çalışıyoruz.''

Cumhurbaşkanı Talabani'nin, Türkiye'nin Irak'taki terör kamplarına yönelik operasyonlar konusunda ne düşündüğü yönündeki bir soru üzerine Türk, şöyle dedi:

''Buna karar veren Talabani değil. Biz de her zaman operasyonlara karşı olduğumuzu söyledik. Herkes sorunun iç dinamiklerle çözülebileceğini söylüyor. Ortaya konacak projeler barışı esas almalı. Talabani de aynı şeyleri düşünüyor ve çatışmaların böyle devam etmesinin etkilerini biliyor. Silahların susması konusunda rol almak istediğini her fırsatta dile getirdi.''

Türk, Türkiye'deki herkesin kendisini ifade edebileceği bir özgürlük alanı yaratılması gerektiğini de belirterek, barışçıl bir süreci destekleme konusunda da Talabani'nin kendileri ile aynı fikirleri paylaştığını söyledi.

Gazetecilerin AK Parti'ye yönelik kapatma davası ve terör sorunu ile ilgili soru üzerine ise Türk, Türkiye'nin siyasi bir krizle karşı karşıya olduğunu öne sürerek, ''Kendi keline merhem olamayanlar kime merhem olur. Bundan sonraki süreçte bir yol haritası ortaya çıkmalı. Türkiye'nin Kürt açılımı sadece güvenlikle sınırlı. Ticari ve kültürel bir açılım da gerekli. Daha kucaklayıcı bir formül ortaya konmalı. PKK sorunu afla çözülmez, toplum buna hazır değil. Önce demokratik adımlar atılmalı'' dedi.

Ahmet Türk, Talabani ile sık sık bir araya gelme konusunu konuştuklarını da belirterek, ''Silahların bırakılması ortak noktamız'' diye konuştu.

Geceyi Süleymaniye'de geçirecek olan heyet üyelerinin yarın Erbil'e geçeceği öğrenildi.

AA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious