DTP'liler yolu trafiğe kapattı

  • Giriş : 16.12.2006 / 00:00:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) Belediye Başkanları ve Belediye Meclis Üyeleri sözde barış görüşmeleri için Ankara' ya giderken Şanlıurfa'da güvenlik engeline takıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir başta olmak üzere yaklaşık 500 DTP'li belediye başkanları ve meclis üyelerinden oluşan gurup 15 otobüsle sözde barış görüşmeleri yapmak için Ankara'ya giderken Şanlıurfa'da durduruldu.

DTP'lilerin Şanlıurfa şehir merkezine gireceğini ve Şanlıurfalı DTP'lilerle bir araya geleceği istihbaratını alan emniyet ve jandarma, şehir girişinde 1300 kişilik çevik kuvvet ve 150 jandarma ile geniş güvenlik önlemleri aldı.

Akşam üzeri önlerinde çeşitli slogan yazılı pankartlarla Şanlıurfa'ya girmek isteyen DTP'lilerin içinde bulunduğu otobüsler trafik polisleri tarafından durdurularak kontrol yapılmak istendi. Bu arada Osman Baydemir'in bulunduğu otobüs daha ilerdeki güvenlik merkezine alınarak kontrolleri burada yapıldı.

Kontrollere itiraz eden DTP'liler, "Bu kadar polis ve askerle trafik kontrolü olması kasıtlıdır" diyerek tepki gösterirken, güvenlik yetkilileri DTP'liler ile görüşerek otobüslerin şehir merkezine girmeden otobandan direk Gaziantep'e devam etmesini istedi. Bu isteğe karşı çıkan DTP'liler otobüslerden inerek Diyarbakır-Şanlıurfa karayolunda oturma eylemi gerçekleştirdi.

Oturma eylemi yüzünden Diyarbakır-Şanlıurfa karayolu 45 dakika trafiğe kapanırken emniyet yetkilileri, DTP'lilerden yolu boşaltmalarını isteyerek, bunun yasadışı bir eylem olduğunu söyledi. Polisin, şehir merkezine yalnızca 3 otobüsün girmesine izin vereceğini söylemesi üzerine DTP'liler boyunlarına taktıkları beyaz atkıları çıkararak sallamaya ve slogan atmaya başladı.

Daha sonra koruma aracı eşliğinde şehrin otogarına geçebilecekleri polis tarafından bildirilen DTP'liler, otobüslerine binerek hareket etti. Diyarbakır Belediye Başkanı Osman Baydemir'in bulunduğu otobüs en önde giderken, onu konvoy halinde 15 otobüs, 2 panzer ve 4 eskort takip etti. Şehrin girişini panzerlerle kapatan emniyet ekipleri DTP'li kafileyi direk şehir otogarına yönlendirerek olası bir gösteriyi önledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious