DTP'lilerden Baykal'a öfkeli şiir

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

PKK'nın 1 Ekim 2006'da ilan ettiği sözde ateşkese destek vermek amacıyla Van'dan hareket den bir grup DTP'li, önce Diyarbakır'a oradan da Ankara'ya gitmek üzere yola çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Açıklamada PKK'nın ateşken ilan etmesine rağmen operasyonların devam ettiğini ve bu durumun barışı zedelediğini savunan DTP Van İl Başkanı İbrahim Sunkur, Van'dan giden grubun Diyarbakır'dakilerle bir araya gelerek Ankara'ya hareket edeceğini belirtti.

Açıklamasında 'Başkent yan gelip yatma yeri değil' diyen Sunkur, CHP lideri Baykal'a da şiirli tepki gösterdi.

DTP'li Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız ve Van Bostaniçi Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek'in katıldığı grup adına basın açıklamasında yapan İl Başkanı, "Ülkemizde devam eden çatışmalı ortamın temel nedeni budur. Sorun adil demokratik yöntemlerle çözülmedikçe ülkeye huzurun gelmesi hayal olmaktan öteye gitmez. Bunun için ateşkesin iki taraflı olmasını sağlamak ve kalıcılığı gerçekleştirmek için Ankara'ya gitmeye karar verildi. Artık yeter. Her ne kadar sizin çocuklarınız öldürülmüyorsa da her iki taraftan da öldürülenler bizim çocuklarımızdır. Akan kan bizim kanımızdır. Ağlayan analar bizim analarımız, boşaltılan köyler bizim köylerimiz, yakılan ormanlar bizim ormanlarımız, yıkılan vatan bizim vatanımızdır" dedi.

Basın açıklamasında Deniz Baykal'a seslenen İl Başkanı Sunkur, "Ne kendin buldun rahat ne bize verdin huzur, çekip gidersin bir gün dayansın ehli kubur" şeklinde konuşarak bölgedeki CHP'li milletvekillerini de istifaya çağırdı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious