DTP'lilerden "sayın" Öcalan'lı mektup

  • Giriş : 13.01.2008 / 15:12:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 02:19:45

ŞANLIURFA’da, terörist başı Abdullah Öcalan’ın avukatlarından, aynı zamanda Demokratik Toplum Partisi (DTP) Merkez İlçe Başkanı olan Muzaffer Demir’in de aralarında bulunduğu yaklaşık 100 DTP’li, Fransa’daki Avrupa Konseyi İş

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

DTP Şanlıurfa il binasında Öcalan'ın sağlık durumu ve kaldığı cezaevindeki şartları görüşmek üzere basına kapalı toplantı yapıldı. DTP Merkez İlçe Başkanı Muzaffer Demir ve DTP Parti Meclisi Üyesi Vakkas Dalkılıç'ın da katıldığı toplantının ardından DTP'liler, Türkçe kaleme aldıkları bir mektubu 20- 22 Mayıs 2007'de İmralı'da inceleme yapan Avrupa Konseyi İşkenceyi İzleme ve Önleme Komitesi'ne göndermeyi kararlaştırdı. Parti binasından ayrılan DTP'liler, yaklaşık 300 metre uzaklıktaki PTT Başmüdürlüğü'ne yürüdü. Postane önünde grup adına Fransa'ya gönderilen mektubu okuyan Muzaffer Demir, merkezi Fransa'da bulunan komitenin 1999, 2001, 2003 yılları ile 20- 22 Mayıs 2007 tarihlerinde Öcalan'ın tutuklu bulunduğu İmralı Cezaevi'nde inceleme yaptığını söyledi.

Bölücü başı için 3 kez 'sayın' denilen mektubu, Fransa'ya gönderen DTP'liler, daha sonra sessizce dağıldı. DTP'lilerin gönderdikleri mektup şöyle:
“Sayın Abdullah Öcalan'ın içinde bulunduğu İmralı tek kişilik kapı cezaevine 1999, 2001 ve 2003 yıllarında gerçekleştirdiğiniz ziyaretler sonucunda düzenlediğiniz rapor ve tavsiyeleriniz gereği hükümetçe yerine getirilmemiş, tersine hakları daha da kısıtlanmış ve tecrit koşulları daha da ağırlaştırılmıştır. Yapılan uygulamalar Sayın Öcalan'ın sağlık durumunu daha da kötüleştirerek hayati tehlike noktasına getirmiştir. Hükümetin bu konudaki açıklamaları inandırıcı gelmemekte, kaygılarımızı gidermemektedir. Bu nedenle 20- 22 Mayıs 2007 tarihleri arasında sağlık, hukuki ve fiziki durum ve şartlarını incelemek üzere İmralı Kapalı tek kişilik cezaevinde bulunan sayın Abdullah Öcalan'ı ziyaretiniz sonucunda düzenlediğiniz raporu acilen kamuoyuna açıklamanızı önemle talep ediyoruz.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious