DTP'lilerden üst aramasına sert tepki

DTP'lilerden üst aramasına sert tepki.16530
  • Giriş : 25.01.2008 / 18:19:00

DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ve İl Başkanı Salih Altun, Gercüş ilçesine giderken yol kontrolü yapan jandarmanın kendilerini aramasına sert tepki gösterdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Milletvekili Yıldız, uygulamayı diktatörlüğe benzetirken, Hüseyin Kalkan uygulamanın Afganistan'da bile yapılmadığını savunarak, askerlerin flamalı araçlara selam vermesini istedi.

DTP İl Başkanı Altun ise, Jandarmanın uygulamasını 'zorbalık' olarak değerlendirdi.

DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan ile il Başkanı Salih Altun, Gercüş İlçesi'nde açlık grevi sürdüren partilileri ziyarete giderken, yol kontrolü yapan jandarma ekiplerinin kendilerine kimlik sorup üzerlerini aramalarına sert tepki gösterdi.

Batman'da basın toplantısı düzenleyen Yıldız, Kalkan ve Altun, ağır ithamlarda bulundu.

Uygulamayı hukuk dışı gördüğünü söyleyen milletvekili Yıldız, "Biz sadece Batman milletvekili değiliz. Yasalara göre T.C. vatandaşı olan herkesin vekiliyiz. AB uyum komisyonu üyesiyim. Ayrıca, bizi kontrol eden ve kimliğimi isteyen askerlerin tayini-terfisini sağlayan, Milli Savunma Komisyonu temsilcisiyim" dedi.

İki ay önce de benzer bir durumun yaşandığını belirten millevekili Yıldız, o zaman tartışma çıkmasın diye sessiz kaldıklarını söyledi.

Yıldız, "Şimdi bana bağlı olması gereken kolluk, yani Jandarma hepimizin sıfatını bilmesine rağmen, araçlarımızı durdurdu, kontrol edilmek istendi. Hukuk dışı uygulamalara tabi tutulduk" dedi.

"Uygulama diktatörlüktür"

DTP Batman Milletvekili Bengi Yıldız, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile bazı bakanlara da sorular yöneltti.

"Sayın savcı, hakim ve İçişleri Bakanlığı'na 'arama kararları sadece DTP'li il, ilçe ve milletvekilleri için mi çıkarılıyor? Tüm yurttaşların aranması için mi?" diye soran Yıldız, Başbakan'a ise "bizlere yapılan bu baskınlarla mı belediyeleri alacak" diye sordu.

"Bu uygulamalar diktatörlükten öteye değildir" diyen Yıldız, valilerin güvenlik kolluklarına söz geçiremediği bir ortamda kendilerinin de artık resmi ve gayri resmi hiç bir davetlerine katılmayacaklarını açıkladı.

"Güvenlik kuvvetleri bize selam versin"

Batman'ın DTP'li Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan da, konvoydaki flamalı aracı jandarmanın aramasına bir anlam veremediğini ve uygulamayı kınadığını söyledi.

Güvenlik kuvvetlerinin flamalı araçlara selam vermesi gerektiğini ileri süren Kalkan, "Gercüş ilçe girişinde jandarma tarafından konvoyumuz durduruldu. Flamalı ve resmi aracımı aramak istediler. Böyle bir uygulama ve hukuk dışılık Afganistan'da bile yok" diye konuştu.

DTP Batman İl Başkanı Salih Altun ise, "Türkiye tarihinde bir ilk yaşandı. Birkaç Jandarma yola çıkmış. Belediye başkanımızın flamalı aracını ve milletvekilimin kimliğini sordular. Bunlar bir güvenlik görevlilerden çok, zorbaların tavrına benzeyen bir tavır sergilediler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious