DTP'lilere polis müdahalesi

DTP'lilere polis müdahalesi.12022
  • Giriş : 22.03.2008 / 22:34:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 16:04:32

Nevruz gösterisine polisin müdahale etti. Şehir savaş alanına döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Valiliğin DTP'nin 22 Mart'ta yapmak istediği Nevruz kutlamasına izin vermemesi üzerine 2 gün boyunca karşılıklı süren gergin demeçler bugün yerini olaylara bıraktı. İl Başkanı Abdurrahman Doğar dün yaptığı açıklamada Nevruz'u parti binasında kutlayacaklarını dile getirmişti.
Sabahın erken saatlerinden itibaren DTP'liler parti binası önünde toplanarak terör örgütü lehine slogan atmaya başladı. Polis muhtemel olaylara karşın tüm sokaklarda güvenlik önlemlerini artırdı. DTP binası önüne Milletvekilleri Özdal Üçer, Fatma Kurtalan ve İl Başkanı Abdurrahman Doğar yöresel kıyafetlerini giyerek partililerin arasına katıldı.

Polis amirleri DTP'li vekil Üçer ile görüşerek, gösterinin yasalara aykırı olduğunu belirtti.

Polis, kalabalığın dağılmasını isteyip aksi takdirde müdahale edecekleri uyarısında bulundu. Kalabalık dağılmayarak yasa dışı slogan atmaya devam ederek, ateş yakmaya başladı.

Bunun üzerinde ara sokaklardaki esnaflar çıkacak olaylarda zarar görmemek için kepenklerini indirdi. Kalabalığın dağılmaması üzerine polis göstericilere müdahale etti. Ara sokaklara dağılan göstericiler arasında kovalamaca devam ediyor. Polis göstericiler gaz bombası ile müdahale ederken, göstericiler taşla karşılık veriyor. Polis panzerleri ve zırhlı araçlar su sıkıyor. Göz yaşartıcı gaz bombası kullanılıyor.

İşte Van'da çıkan olaylar:

Flash Animasyonu

GÖSTERİCİLER İŞYERİLERİNE SALDIRDI

Polisin müdahale ettiği göstericiler, işyerlerini tahrip etmeye başladı. Bir büyük alışveriş merkezi ile bir dersanenin camlarını kıran göstericiler, Ziraat Bankası'na da büyük zarar verdiler. Kaldırımdaki parke taşlarını söken göstericiler, parklardaki bankları da işe yaramaz hale getirdiler. Gözyaşartıcı bombalardan çarşıya alışverişe ve gezmeye gelen bazı vatandaşlar da zarar gördü. Göstericilerin attığı taşlardan 2 polis ile bir yerel gazete muhabiri yaralandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious