DTP'lilerin harekatla ilgili sözleri!

DTP'lilerin harekatla ilgili sözleri!.11241
  • Giriş : 22.02.2008 / 21:46:00
  • Güncelleme : 22.02.2008 / 21:53:41

DTP'li İbrahim Binici ve eski DEP'li Selim Sadak kara harekatını eleştirdiler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Şanlıurfa'da, minibüs şoförleri arasında yolcu kapma meselesi yüzünden çıkan bıçaklı kavgada 1 kişinin ölmesi, 4 kişinin yaralanmasının ardından Şeker ve Ateş aileleri arasında başlayan kan davası DTP'lilerin araya girmesiyle kan davası barışla son buldu.
Şanlıurfa'da, Ekim ayında Mehmet Akif Ersoy son durağında minibüs şoförleri arasında 1 YTL'lik yolcu kapma meselesi yüzünden çıkan taşlı bıçaklı kavgada 28 yaşındaki Sedat Ateş'in ölmesi 4 kişininde yaralanması sonucu Şeker ve Ateş aileleri arasında kan davası başladı. 5 aydır süren kan davasını son bulması için kolları sıvayan DTP Şanlıurfa İl Teşkilatı her iki aile arasında barış elçiliği görevini yaptı. Kan davalı iki aileden olumlu cevap gelmesi üzerine DTP İl Başkanı İbrahim Ayhan öncülüğünde 1 YTL yolcu parası için kan davalı olan iki aileyi barıştırmak için bin kişilik barış yemeği verdi. Vali Konağı Çay bahçesinde düzenlenen barış yemeğine çok sayıda partilinin yanı sıra davalı olan ailelerin mensupları katıldı.
Kan davasında barış elçilği görevini üstelenen DTP'liler, Ülkede yaşanan savaşlarında barışa dönüşmesi çağrısında bulundular. Barış yemeğine DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, Kapatılan eski DEP Milletvekili Selim Sadak, DTP Meclis Üyesi Vakkas Dalkılıç, Viranşehir Belediye Başkanı Emrullah Cin, Suruç Belediye Başkanı İbrahim Ethem, Yukarıgöklü Belde Belediye Başkanı Hüseyin Öğretmen ile AKP'li Karapörü Belde Belediye Başkanı Ahmet Güzel ile çok sayıda sivil toplum temsilcisi katıldı.

ALLAHIN VERDİĞİ CANI SADECE ALLAH ALIR
Kan davalı ailelerin barışması için 3 aydır girişimlerde bulunduğunu dile getiren DTP İl Başkanı İbrahim Ayhan, her iki davalı ailelere çağrıda bulundu.
Ayhan, "Ülkemiz gerçekten çok zor bir dönemden geçmektedir. En fazla barışa ve kardeşliğe ihtiyaç duyulan bir dönemdeyiz. Bizler barışa ve erdemliğe inandığımız insanlarız. Böyle hayırlı bir günde hayırlı bir iş yapmanın onurunu ve gururunu yaşıyoruz. Bir gencimizin yaşamını bir gencimizin de cezaevine düşmesine neden oldu. DTP olarak arzu ettiğimiz kardeşliği ve barışı sağlamak ve bir anlık öfkeyle ortaya çıkan bu olayı son bulması için girişimde başladık. İlimizde var olan kan davasının son bulması için bizi kırmayan her iki aileye teşekkür ediyorum." dedi.
Bizler gözyaşının umudun tükenmediği bir Ülke istediğini dile getiren Ayhan konuşmasına şöyle devam etti. "Ülkemizde aruz ettiğimiz özlemini duyduğumuz kürt sorundan kaynaklanan kanların durmasını, ilimizde şimdiye kadar barışamamış ve bu acıları yaşayan diğer insanlara bu barışın örnek olmasını diliyoruz. Bizler toplumsal sorunların bu anlayışla bu akışıyla çözülmesini istiyoruz. Allah’ın verdiğin canı Allah’tan başka hiç kimse alamaz diyoruz kan dökmek dinimizce de partimizce de insanlık değerlerince de kabul edilebilir hoş görülür bir şey değildir." diye konuştu.
Şeker ve Ateş aileleri arasında son bulan kan davasında bir konuşma yapan DTP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, bizler barış taraftarıyız mesajını verdi. Binici, konuşmasında şöyle devam etti. Biz hiç bir zaman gerilim taraftarı olmayacağız. hedefimiz barıştır kardeşliktir demokrasidir. Bunun dışında hiçbir hedefimiz yoktur. Biz gözlerimizi Ankara’ya çevirdik. TBMM çatısı altında çözümsüz olarak görülen kürt sorunun çözmek için meclise girdik. Gittiğimiz günden bu güne kadar sadece bize reva görülen siyasi linç girişimidir. Biz hiç bir zaman teslim olmadık. Çünkü haklıyız. Bu ülkenin bölünmesine karşı çıkıyoruz.Biçim tek bir talebimiz var Urfalı anneler, Türkiye’deki anneler çocukların ölmemesi için dili ve kulağı olmaya gittik. biz kardeş kanını durduracağız. Sayın başbakanımız bu ülkede kürt sorunu vardı ve bu sorunu çözeceğiz demişti. Halkımıza yalan söyledi. Bayramlar bizim için çok kutsaldır. Sayın başbakan bayramın 1. günü İslamiyet adına Iraktaki kardeşlerimizi bombaladı. Dağlarımızı tahrip etti. Hayvanlarımızı telef etti. Bu halk imha edilemez." dedi.
Kapatılan eski DEP Milletvekili Selim Sadak ise konuşmasını Kürtçe olarak yaptı. Ardından Türk Silahlı Kuvvetlerinin Kara Harekatı Operasyonunu başlatmasını ilginç bir üslupla dille getirdi. Sadak, "Dünyanın neresinde artık kan davası var. Herkesin gözyaşı bizim gözyaşımızdır. Barıştan nasibin anlamayan bir iktidarla mücadele ediyoruz. Bir süre önce bir çatışmada bir Arap ailesi asker çocuğunu yitirdi. Kasım Aksay isimli asker olarak kaybettik Onun annesinin gözyaşı bizim gözyaşımızdır. Onun acısı bizim acımızdır Fakat aynı çatışmada yaşamını yitiren bir gerillanın annesinin gözyaşı da bizim gözyaşımızdır. Biz yeter akan kan üzerine siyaset yapmayın ölen canlar geri gelmiyor. Aksoylar geri gelmesi mümkün değildir Bu operasyona Güneş adını vermişler Ayıptır ayıp. Türbanı bir günde çıkardılar. Bu savaştan rant sağlıyorlar.
Bu sorun baskıyla halledilemez ülkenin bütünlüğünü zedeliyor başbakan. Barışı bilmiyorsan gel buradan ders al, 100 PKK’lı öldürdün sorun çözülecek mi gel DTP ile konuş Türkiye’nin Aydın adamlarıyla konuş çocuklarımız ölmesin ben cuma namazına giderken bana bir bildiri verdiler Onu okurken göz yaşlarımı tutamadım. Filistin mitigine davet diyor. Bende siyonizmi kınıyorum ezilen bütün topluma katılıyor. Onlarca kürt genci ölüyor operasyonları durdursana Müslümanlık bumudur."diye konuştu.
Konuşmaların ardından kan davalı olan Cemal Şeker ile Halil Ateş'i DEP'li Selim Sadak, kucaklaştırıp tokalaştırdı. Dualar eşliğinde gerçekleşen barış yemeği daha sonra tarafların salondan ayrılmasıyla son buldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious