DTP'nin 2 vekiline soruşturma

DTP'nin 2 vekiline soruşturma.16540
  • Giriş : 15.04.2008 / 18:16:00

Van Emniyet'i, 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından DTP vekilleri Fatma Kurtulan ve Özdal Üçer hakkında hazırladığı soruşturma evrakını Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Van Emniyet Müdürlüğü, 22 Mart'ta yaşanan ve 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların ardından Demokratik Toplum Partisi (DTP) Van milletvekilleri Fatma Kurtulan ve Özdal Üçer hakkında hazırladığı soruşturma evrakını Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

22 Mart'ta aralarında DTP Van Milletvekilleri Fatma Kurtulan ile Özdal Üçer'in de bulunduğu kalabalığın, Nevruz'u bahane ederek yaptığı izinsiz gösteri ve sonrasında çıkan olayların ardından Van Emniyet Müdürlüğü olaylarla ilgili geniş çaplı araştırma başlattı.

Yaklaşık 3 hafta süren araştırma kapsamında, olay günü polisler tarafından kaydedilen görüntüleri inceleyen Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, 2 kişinin ölümüyle sonuçlanan olayların meydana gelmesinde DTP Van milletvekileri Kurtulan ve Üçer ile Bostaniçi Beldesi Belediye Başkanı Gülcihan Şimşek'in etkin rol üstlendiği tespitinde bulundu.

Emniyet, 3 kişi hakkında, "Terör örgütünün propagandasını yapmak" suçlamasıyla hazırladığı soruşturma evrakını Van Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdi.

Van Cumhuriyet Başsavcılığı'nca yürütülecek soruşturmanın ardından gerek görüldüğü takdirde 2 milletvekili hakkında hazırlanacak fezlekenin TBMM'ye gönderileceği belirtildi.

Van Cumhuriyet Başsavcısı Yahya Akçadırcı ise yaptığı açıklamada, soruşturma evrakının ellerine ulaşmasının ardından gerekli işlemlere başlandığını ve soruşturmanın gizlilikle yürütüldüğünü ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious