DTP'nin 'barış gecesinde' gergin dakikalar!

DTP'nin 'barış gecesinde' gergin dakikalar!.11361
  • Giriş : 28.04.2008 / 08:00:00

DTP barış ve kardeşlik gecesi düzenlediği salona girmek isteyen grup ve polis arasında gerginlik...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Adapazarı - Adapazarı'nda, Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP), "Barış ve Kardeşlik" gecesi düzenlendiği salona girmeleri güvenlik güçlerince engellenen grup, partililerin salondan çıkışını 5 saat boyunca engelledi. Grubun dağılmasının ardından partililer tahliye edildi. Protesto eylemi sırasında salonda kalp krizi geçiren bir kişi kaldırıldığı hastanede öldü.

DTP Sakarya İl Başkanlığı'nca Funda Düğün Salonu'nda düzenlenen "Barış ve Kardeşlik" gecesini protesto eden grubun eylemi 5 saat sonra sona erdi.

Protesto eyleminin sürmesi üzerine İzmit'ten 100'e yakın Çevik Kuvvet ekibi daha getirildi. İlçelerden sevk edilen jandarma ve polis ekipleriyle salon önünde güvenlik koridoru oluşturuldu.

Bu arada olaylar nedeniyle salonda fenalaşan Ebubekir Kalkalı isimli bir kişi, ambulansla kaldırıldığı Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde öldü. Kalkalı'nın kalp krizi geçirdiği belirtildi.

Eylemin 4. saatinde, içeride fenalaşan bazı kadın, çocuk ve yaşlılar ambulanslarla hastanelere kaldırılmak istendi. Ankara Caddesi üzerinden Sakarya Eğitim ve Araştırma Hastanesine gitmek isteyen ambulansların geçişine de protestocular izin vermedi. Ambulanslar daha sonra eskort eşliğinde başka bir güzergahtan hastaneye sevk edildi.

Grup, protesto eylemini 5 saat sürdürdükten sonra dağıldı.

Grubun dağılmasının ardından geceye katılan partililer, Sakarya Büyükşehir Belediyesine ait yaklaşık 10 otobüsle jandarma ve emniyet güçleri eşliğinde gidecekleri yerlere gönderildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious