DTP'nin basın açıklaması sonrası olaylar çıktı

DTP'nin basın açıklaması sonrası olaylar çıktı.16692
  • Giriş : 26.03.2008 / 14:27:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP) öncülüğünde yapılan basın açıklaması sonrası olaylar çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İzinsiz Nevruz kutlamaları sırasında Hakkari, Yüksekova, Siirt ve Van'da çıkan olayları protesto etmek için, Demokratik Toplum Partisi (DTP) öncülüğünde yapılan basın açıklaması sonrası olaylar çıktı. Yürüyüş yapıp yasadışı slogan atan göstericiler polisi taş yağmuruna tuttu.

Çıkan arbedede çok sayıda gösterici yaralanırken olaylara karışan 8 kişi gözaltına alındı.Polis göstericileri dağıtmak için havaya uyarı ateşi açarken, kente tansiyon yükseldiği gözlendi. Nevruz kutlamaları sırasında Doğu ve Güneydoğunun bazı illerinde çıkan olayları protesto etmek için Demokratik Toplum Partisi (DTP) öncülüğünde Özgür Yurtaş Derneği tarafında Bağlar

5 Nisan Mahallesinde basın açıklaması yapıldı. DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'da katıldığı açıklama sonrası Emek Caddesi üzerine yürüyüşe geçen yaklaşık bin 500 kişi yasadışı slogan atıp ara sokaklarda polisi taş yağmuruna tuttu. Çevvik Kuvvet ekipleri göstericilere jopla müdahale ederken, polis panzerleri kendilerine taş atan yüzleri maskeli çocuklara tazikli su ile müdahalle etti. Çıkan arbedede çok sayıda gösterici yaralanırken polis olaylara karışan 8 kişiyi gözaltına aldı.

Polis göstericileri dağıtmak için zaman zaman havaya uyarı ateşi açtı. Eylemlerini küçük çaplı gruplar halinde sürdüren küçük yaştaki çocukları yakalamak için olay yerine çok sayıda polis sevk edildi. Tansiyonun tırmandığı kente Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü Cumhuriyet Başsavcılığı'ndan 3 Nisan tarihine kadar arama izni çıkardı.

Basın açıklaması öncesi DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğlukv e İl Başkanı Necdet Atalay olay çıkmayacağına dair emniyet güçlerine söz vermesi dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious