DTP'nin başörtüsü çelişkisi

DTP'nin başörtüsü çelişkisi.23312
  • Giriş : 03.02.2008 / 15:10:00

Üniversitelerde başörtüsü yasağının kaldırılması çalışmalarına şiddetle karşı çıkan DTP, il kongrelerinde başörtülü partilileri divan kurulu üyesi yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Partinin bugün yapılan Bursa il olağanüstü konfresinde başörtülü Berivan Ergül, DTP Parti Meclisi Üyesi Cemal Coşkun'un başkanlığındaki divana üye seçildi. Kongrede DTP'liler yine tehdit içerikli bildik konuşmalar yaptı.

Fulya Düğün Salonu'nda yapılan olağanüstü kongreye çok sayıda başörtülü partili katıldı. Divan başkanlığına parti meclis üyesi Cemal Coşkun seçilirken divan kuru üyeliklerine başörtülü Berivan Ergül ile Nizam Kapan seçildi. Partililer kongreye yine 'demokrasi şehitlerimiz için saygı duruşu' diyerek başladı. Ardından kürsüye gelen kongrenin tek adayı mevcut DTP Bursa İl Başkanı Hüseyin Diken kısa bir konuşma yaptı.

Salonun çeşitli bölümlerine teröristlere hitaben çeşitli yazılar asılması dikkat çekti. Ardından kürsüye gelen DTP'li Hüseyin Arman; "Hükümet, imhayla bu sorunu çözeceğini zannediyor. Biz burdan sesleniyoruz başbakana, cumhurbaşkanına, parlamentoda grubu bulunan siyasi partilere, MHP, CHP'ye sesleniyoruz. İnkarla, imhayla hiçbir yere gidemezsiniz. Sizler bu ülkede barışı ve kardeşliği, bu ülkenin aydınlık geleceğini istiyorsanız, Kürt sorununu barışçıl ve demokratik yollardan çözünüz. Çözemezseniz hepimiz aynı gemide yaşıyoruz, olabileceklerden sizler sorumlu olursunuz. Bu ülkede kardeşliğin, barışın ve demokrasinin egemen olmasını istiyoruz" dedi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in 'Şimdiye kadar 28 baskın oldu, bu 29.'su bunu da bastırırız' dediğini ileri süren DTP Meclis üyesi Cemal Coşkun ise; "Bu ülkede başbakanlık cumhurbaşkanlığı yapan Demirel çıkıp diyor ki; 'Şimdiye kadar 28 isyan oldu, bastırdık, bu 29.'su bunu da bastırırız'. Buradan hükümete, devlet yetkililerine sesleniyorum; sizler isyana kalkışan tek bir insan sağ bırakmazsanız dahi Kürtler, yavrularına, namuslarına sahip çıkacaktır" diye konuştu. Coşkun'un konuşmasını salondakiler dakikalarca alkışladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious