DTP'nin desteklediği bağımsız adaylardan 24'ü Meclis'te

  • Giriş : 23.07.2007 / 10:15:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:57:14

DTP’nin desteklediği bağımsız adaylardan 24’ü Meclis’e girmeyi başardı. Böylece Meclis’te grup kurabilecekler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yurt çapında açılan sandıklardan çıkan ilk sonuçlara göre, DTP'nin desteklediği 24 bağımsız aday Meclis'e girmeyi başardı. DTP'nin desteklediği 'Bin umut adayları' arasında en fazla oy oranına Şırnak'ta Hasip Kaplan ulaştı. DTP Genel Başkanlığı'ndan bağımsız aday olmak için istifa eden Ahmet Türk de, Meclis'e girdi. Eski milletvekillerinden Sırrı Sakık da bağımsız olarak Meclis'e girmeyi başardı. Bu sonuca göre ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras destek vermese bile DTP Meclis'te grup kurabilecek.

'Rövanş aldık'

Seçim sonuçların Mardin'de takip eden DTP eski Genel Başkanı Ahmet Türk, kendilerinin Türkiye'de yeni bir sayfa açılması ve gerginliğin ortadan kalkması için çaba sarfedeceklerini söyledi. Kürt sorununun sivil ve barışçıl yöntemlerle çözülmesinden yana olduklarını söyleyen Ahmet Türk, “İktidarın da uzlaşı ve diyalog kültürünü geliştirmesi gerekiyor.” dedi.

Seçimlerde bazı illerde hesaplarının tutmadığını kaydeden Türk, şöyle devam etti: “Ağrı, Kars, Adıyaman gibi illerde hesabımız tutmadı. Bizim hedefimiz 28- 30 milletvekiliydi. Ama sonuç olarak grup kurma şansımız var.” Türk, geçmişte dokunulmazlıklarının kaldırılarak Meclis'ten atıldıklarını hatırlatarak, “Bu seçim bizim için bir rövanştı” diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious