DTP'nin hazırladığı bildirge: Öcalan Kürt halk önderi

DTP'nin hazırladığı bildirge: Öcalan Kürt halk önderi.7923
  • Giriş : 30.10.2007 / 15:58:00

Demokratik Toplum Kongresi'nin bugün sonuç bildirgesi açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Demokratik Toplum Kongresi'nin sonuç bildirgesinde, demokratik özerklik istenirken, Türk yerine Türkiyelilik kavramı benimsendi.

DTP'nin 8 Kasım'da Ankara'da yapacağı olağan genel kurulu öncesinde Diyarbakır'da yaklaşık 500 kişinin katıldığı ve üç gün süren Demokratik Toplum Kongresi'nin bugün sonuç bildirgesi açıklandı.

Açıklamaya, DTP Genel Başkan Vekili Nurettin Demirtaş, Batman DTP Milletvekili Ayla Akat, kapatılan DEP'in eski milletvekili Leyla Zana ile belediye başkanları katıldı.

"KÜRT HALK ÖNDERİ APO"

DTP Genel Başkan Vekili Demirtaş okuduğu sonuç bildirgesinde, "Kongremiz bu konuda Kürt halk iradesinin beyanı olmuştur. Kongremiz inkar, imha ve küresel sermayenin ihtiyaçlarını esas alan anayasal yaklaşımlarını reddeder. Kürt Halk önderi Abdullah Öcalan'ın Kürt sorununa demokratik çözüm yaklaşımını son derece belirleyici olduğu sonucuna varmıştır. Öcalan'ın İmralı'dan başka bir yere nakli ile sağlık sorunlarının giderilmesi için tedavi sürecinin başlatılmasının toplumsal barış için rolünü oynayabileceği şekilde halkla bağ kurabileceği bir ortam yaratılmasının, Kürt halkı kadar Türkiye demokrasisi açısından da son derece yaşamsaldır" denildi

TÜRK YERİNE TÜRKİYELİLİK

DTP Genel Başkan Vekili Demirtaş, Demokratik Toplum Kongresi sonuç bildirgesinde özellikle Anayasa'daki ulus kavramının etnik vurgularla değil, demokratik uluslaşmanın bir ifade olarak Türkiye ulusu ortak aidiyetiyle yeniden tanımlanmasını zorunlu görürdüğünü söyledi. Demirtaş, "Herkesi Türk olarak tanımlayan bir vatandaşlık tanımı yerine kültürel kimlikleri kabul eden ve kültürel kimliklere dayalı Türkiye ulusunun tümünü kapsayan Türkiyelilik üst kimliği çerçevesinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı esas alınmalıdır. Türkiye ulusunu oluşturan farklı kimlik ve kültürler, kendi farklılıklarını anayasal güvence içerisinde koruyup, geliştirdikleri bu sistemle daha özgür bir ortama kavuşacaklardır. Yeni anasayada `Türkiye Cumhuriyeti anayasası, bütün kültürlerin demokratik bir şekilde varlığını ve kendini ifade etmesini kabul eder' hükmünün yer alması Türkiye'nin demokratikleşmesi ve Kürt sorununun barışçıl çözümünde ön açıcı bir yaklaşım haline gelecektir." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious