DTP'nin hedefi Van'ı AKP'den almak

DTP'nin hedefi Van'ı AKP'den almak.14473
  • Giriş : 29.09.2008 / 02:29:00
  • Güncelleme : 29.09.2008 / 01:38:31

Van'ı DTP alabilir mi? DTP, 2004'ün rövanşını alabilme çabasında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Van Belediyesi AK Parti ile DTP arasında yoğun rekabetin yaşanacağı yerlerden biri. 2004 Seçimlerine Demokratik Güç Birliği ismiyle SHP çatısı altında giren DEHAP, AK Parti'ye karşı belediyeyi kaybetti. AK Parti adayı Burhan Yenigün, DEHAP'lı Belediye Başkanı Şehabettin Özarslaner'in elinden belediyeyi aldı. O tarihten bu yana Van belediyesi DTP için rövanşı alınması gereken bir yere dönüşmüş durumda.

2004 Yerel seçimlerinde DEHAP'ın elinden Van'ın yanında Ağrı, Bingöl ve Siirt belediyelerini alan AK Parti bu illerde seçimlere birtakım belediyecilik sorunlarıyla girse de yine de favori görünüyor. AK Parti'nin en büyük avantajı göstereceği adaylardan ziyade bölge halkı tarafından çok sevilen Tayyip Erdoğan.

Yerel seçimlerde aday önemli olsa da 1973 seçimlerinde İzmir'de iki dönem belediye başkanlığı yapan efsane başkan Osman Kibar'ın CHP'li İhsan Alyanak karşısında kaybettiği zaman “İhsan Alyanak'a karşı değil Karaoğlan'a karşı kaybettim” demesindeki gibi Doğu ve Güneydoğu illerinde DTP önce yöre halkının söyleşiyle “Teyyip” ismiyle yarışmak durumunda.

Denizi, Kalesi ve olmayan canavarıyla meşhur olan ve yetmişli yıllarda Doğunun Paris'i denilen Van zamanla önemini kaybetti ve yoğun göçler neticesinde yatakhane şehre dönüştü. Gayrı resmi rakamlara göre halihazırda Van'da 500 bin insan yaşıyor. Van Denizinde canavar henüz görülmedi ama tüm bölgede olduğu gibi “işsizlik canavarı” buradaki şehirleri teslim almış durumda.

Van Seçimlerine Tarihten Bakmak

1961 Anayasası uyarınca yapılan 1963 tarihli Mahalli idareler seçim kanununa göre mahalli seçimlerin tek dereceli ve dört yılda bir yapılmasına karar verildi.

Van Belediye Başkanlıklarını 1963 yerel seçimlerinde GP, 1968'de CHP'den Mustafa Altay, 1973'de Bağımsız aday, 1977'de CHP'den Burhanettin Türkoğlu, 1984'te RP'den Mustafa Çuhaz, 1989'da RP'den Fethullah Erbaş, 1994'de RP'den Aydın Talay kazandı.

1999 Seçimlerine geldiğimizde FP adayı Aydın Talay'la DYP adayı Selahattin Direk arasındaki rekabetten sıyrılıp birinci olan Şahabettin Özarslaner DEHAP'tan belediye başkanı oldu. 2004 Seçimlerinde mevcut belediye başkanı Özarslaner'i aday yapmayan DEHAP tercihini bölgede sevilen bir isim olan Mesut Öztürk'ten yana kullandı.

1999 Seçimleri sırasında tabanda büyük heyecan yaratan “DEHAP'lı belediyeler” fikri zamanla bu partinin aleyhine dönüştü ve seçmen tabanı diğer partilere kaymaya başladı. 22 Temmuz 2007 seçimleri sonrasında söylendiği gibi DTP'nin bu derece oy kaybetmesinin nedeni olarak hizmet üretemeyen Belediyeler gösterildi.

Tüm bunlarla beraber DTP'nin bugün bölgede ihmal edilmemesi gereken ciddi bir politik bir gücü bulunuyor. DTP'nin kimlik siyaseteni önceleyen bu anlayışı onu önemli bir rakip haline getiriyor.

DTP, AK Parti'yi yakalayabilir mi?

Son iki seçim incelendiğinde AK Parti'nin Van'da üstünlüğü olmakla birlikte şehrin son dönemde aldığı göçler her türlü sonucun alınabileceğini ortaya koyuyor. 2004 yerel seçimlerinde AK Parti ile DTP arasında yaklaşık on bin fark varken; 2007 genel seçimlerinde bu fark yirmi bir bine çıktı.

DTP bu seçimde AK Parti'yle arasındaki 2004'e göre on bin, 2007'e göre ise yuvarlak hesapla yirmi binlik bir oy farkını kapatmak zorunda. Yani DTP'nin işi AK Parti karşısında hayli zor. AK Parti-DTP denklemi gibi ikili bir parti sisteminde DTP'nin AK Parti karşısında rekabet etmesi güçleşiyor. AK Parti CHP, MHP, DP gibi partilerin birinci adresi haline geldiğinde otomatikman yarışın favorisi oluyor.

DTP'de adaylar henüz ortaya çıkmış değiller. Bununla birlikte DTP'de öne çıkan isimlerin başında eski belediye başkanı Şahabettin Özarslaner geliyor. Mesut Öztürk'ün yeniden aday olup olmayacağı henüz bilinmemekle birlikte Öztürk'ün yörede sevilen bir isim olması onun potansiyel aday muamelesi görmesine neden oluyor. Daha önce de aday adayı olan Doç. Dr. Ahmet Özer'in ismi de konuşulan adaylar arasında geçiyor.

İl Başkanı halen cezaevinde olan DTP teşkilatı, belediye başkanlığını kazanmak için var gücüyle çalışıyor. DTP'nin belediye başkanlığını almak için sonuna kadar seçime asılacağı göz önüne alındığında Selim Sadak, Hatip Dicle gibi simlere adaylık teklifi götürmesi sürpriz olmayacak.

DTP'liler Başkan Burhan Yenigün'ün 2004 yılında söz verdiği projeleri yerine getirmediğini ileri sürerek şehirde yoğun bir propaganda yürütüyorlar. Özellikle arsenikli su meselesi seçimler öncesi Yenigün'ün canını oldukça sıkmış durumda.

İlçelerde DTP Yok

Seçimlere daha uzun süre olmasına rağmen şehirde belediye başkanlığı seçimleri hararetle tartışılıyor. Görünen o ki Erciş'te, Gevaş'ta, Özalp'te, Gürpınar'da, Çatak'da, Bahçesaray'da bayram ziyaretlerinin ve dost sohbetlerinin değişmez konusu yerel seçimler olacak.

Van'ın toplam on bir ilçesi var. 1999 Yerel seçimlerinde sadece Özalp İlçesinde belediye başkanlığını kazanan HADEP son seçimlerde burayı da kaybetti. 2004 Yerel seçimlerinde ise AK Parti on bir ilçenin sekizinde belediye başkanlığını kazandı. İki ilçede DYP bir ilçe de ise Anavatan Partisi belediye başkanlıklarını aldı.

Van, aşiretlerin egemenliğinin zayıflamış da olsa etkinliğinin halen devam ettiği yerlerden biri. Aşiret yapısı tüm zamanlarda Van'da, seçim sonuçları üzerinde etki yapmış önemli bir faktör olmuş. Bu bağlamda partilerin aday tercihi özellikle ilçelerde ayrı bir anlam ve önem kazanıyor.

Şehirleşmeye bağlı olarak bölgede aşiretlerin gücü zayıflamış olsa da halen Ertuşi, Burukan, Alan, İzdinan aşiretlerinin bölge de önemli bir tesiri bulunuyor. İlçelerde daha kapalı bir toplum yapısının egemen olması ve şehirleşme dinamiklerinin daha zayıf olmasına bağlı olarak aşiretlerin tesiri Van merkeze göre daha fazla hissediliyor.

Van'da DTP kazanabilir mi?

Bugün itibarıyla Van'da DTP'nin seçimi kazanması zor ama imkansız değil. Fakat yarın ne olacağını ve şartların nasıl gelişeceğini kimse bilemez.

DTP'nin Van'ı alabilmesi için AK Parti'nin adayından çok daha iyi bir aday bulması, belediyecilikle ilgili çok daha iyi projeler üretmesi ve seçmene çok daha parlak bir gelecek vaat etmesi gerekiyor. Hepsinden de önemlisi etnik parti görüntüsünü kaldırıp modern bir parti olmanın gereklerini yerine getirmesi icap ediyor. Aksi takdirde bu seçimin favorisi AK Parti, sürprizi ise DTP olacaktır.

HABER7

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*