DTP'nin kepenk kapatma baskısı sürüyor

  • Giriş : 17.02.2007 / 00:00:00

Terör örgütü PKK'nın elebaşısının yakalanışının yıldönümü bahane edilerek başlayan kepenk kapatma eylemi, dün esnafın protestosuna dönüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde dükkan sahipleri, esnafla bir grup arasında yaşanan ve DTP İlçe Başkanı Şahabettin Tamur'un oğlu Özgen Tamur'un silahla yaralandığı olaya tepki için dün kepenklerini açmadı.

Özgen Tamur'un da aralarında bulunduğu 15 kişilik bir grup, kepenk kapatmayan esnafla tartışmıştı. Tamur, işyeri sahibi C.B.'nin silahından çıkan kurşunla karnından yaralanmıştı.

Terör örgütü PKK'nın elebaşısının yakalanışının yıldönümü bahane edilerek başlayan kepenk kapatma eylemi, dün esnafın protestosuna dönüştü. Olaydan sonra, DTP ve 'kepenklerin kapatılmasını' isteyen kesimlere tepki gösteren esnaflar, emniyetin anonslarına rağmen kepenk açmadı. Cengiz Topel Caddesi ile Sanayi Sitesi ve ara sokaklarda bulunan esnaf işyerlerini kapattı. İlçede sadece fırınların açık olduğu gözlendi. DTP İlçe Örgütü ise saat 11.00'de Cengiz Topel Caddesi üzerinde bir basın açıklaması yaptı. Basın açıklamasını yapan Bedirhan Alkan, yaşanan olaylardan dolayı 1 günlük yas ilan ettiklerini ileri sürerek kepenklerin açılmayacağını söyledi. Basın açıklamasının ardından toplanan yaklaşık 200 kişilik bir grup, güvenlik güçleriyle karşı karşıya geldi. Uzun süre Şemdinli karayolunu trafiğe kapatan grup dağılmayınca güvenlik güçleri sözlü uyarılarda bulundu. Tansiyonun yükseldiği anda DTP'li yöneticilerin ve Yüksekova Belediye Başkanı Salih Yıldız'ın müdahalesiyle grup dağıtıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious