DTP'nin mitingine katılan 24 kişi tutuklandı

DTP'nin mitingine katılan 24 kişi tutuklandı.11728
  • Giriş : 20.02.2009 / 12:50:00

DTP'nin Diyarbakır'da yaptığı mitingde olay çıkaran 48 kişiden 24'ü tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) Diyarbakır'da 15 şubat günü çıkarttığı olaylarda gözaltına alınan 48 kişiden 24'ü tutuklandı.

15 Şubat'ta yaşanan olayları protesto etmek için DTP'nin çarşamba günü yaptığı sessiz yürüyüşten sonraki olaylarda gözaltına alınan 17 kişi ise bugün adliyeye çıkartıldı.

Terör örgütü ele başısı Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanarak Türkiye'ye getirilmesinin yıldönümü olan 15 Şubat Pazar günü DTP Diyarbakır İl binası önünde toplanan ve izinsiz yürümek isteyen kalabalığa polis müdahale etmiş, 48 kişi gözaltına almıştı.

Dün adliyeye sevk edilen 48 kişinin işlemleri gece geç saatlere kadar sürdü. Diyarbakır Cumhuriyet Savcılığı'na ifade veren 10 kişi serbest bırakılırken, 38 kişi ise tutuklanma talebiyle nöbetçi mahkemeye gönderildi. Burada ifadeleri alınan 38 kişiden 24'ü "Örgüt propagandası yapmak", "Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlemek" ve 2911 sayılı yasaya muhalefet ettikleri gerekçesiyle tutuklanırken, 14 kişi ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Tutuklanan 24 kişi Diyarbakır D Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderildi.

Öte yandan, çarşamba günü yaşanan olaylarda da gözaltına alınan 17 kişi, Diyarbakır Emniyet Müdürlüğü'nde sorguları tamamlanmasının ardından güvenlik önlemi altında önce hastaneye sonra Diyarbakır Adliyesi'ne getirildi.

Göstericiler çevik kuvvet polisi eşlik etti. Göstericilerinden 2 kadının polis otobüsünden indirilirken gülmeleri dikkat çekti.

Terörist başı Abdullah Öcalan'ın tutuklanmasının yıldönümünde Diyarbakır'da yasa dışı yürüyüş düzenlemek isteyen DTP öncülüğündeki gruba polis müdahale etmek zorunda kalmış, 42 kişiyi gözaltına almıştı. Olaylarda 8'i güvenlik görevlisi 15 kişi yaralanmıştı.

DTP, yaşanan bu olayı protesto etmek için çarşamba günü Diyarbakır'da sessiz bir yürüyüş gerçekleştirerek olayı protesto etti. Bu yürüyüşte de olay çıkaran DTP'liler, AK Parti Bağlar İlçe Başkanlığı binasına saldırmıştı. Bu olaylarda gözaltına alınan göstericiler bugün Diyarbakır Adliyesi'ne çıkarıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*