DTP'nin mitingine neden izin verilmediği ortaya çıktı!

DTP'nin mitingine neden izin verilmediği ortaya çıktı!.19440
  • Giriş : 16.12.2007 / 23:54:00
  • Güncelleme : 16.12.2007 / 23:57:29

DTP'nin "Emperyalizme ve şovenizme karşı işçi kardeşliği" adlı mitingine neden izin verilmedi?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

DTP'nin miting talebine niçin izin verilmediği ortaya çıktı. Mitinge izin verilmeyişinin altında PKK'nın toplumsal ayaklanma konularında eğittiği bir grubun yapıcak mitingi provoke ederek ayaklanma çıkarmayı planlandığı olduğu belirtildi. İstihbarat Şube Müdürlüğü ile Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerince ortaklaşa düzenlenen operasyonda gözaltına alınan "Ayaklanma Komitesi"nde bulunanlar arasında İstanbul Üniversitesi öğrencileri olduğu öğrenildi.

MİTİNGİ İSTİHBARAT RAPORU İPTAL ETTİRDİ

DTP tarafından geçtiğimiz hafta İstanbul’da düzenlemek istediği “Emperyalizme ve şovenizme karşı işçi kardeşliği” adlı mitinge Valilik tarafından izin verilmemesinin ayrıntıları ortaya çıktı.Yapılan istihbari çalışmalarda PKK terör örgütünün kamplarında toplumsal isyan konusunda eğitim aldıktan sonra İstanbul’a gelen bir grubun, yapılacak olan mitingde parti sempatizanlarını galeyana getirerek isyan çıkartmayı planladıkları ortaya çıktı. Bunun üzerine miting iptal edildi. Yapılması planlanan mitinge İstanbul Valiliği izin vermeyince örgüt sempatizanları , Bağcılar, Bayrampaşa, Beyoğlu, Gaziosmanpaşa, Kağıthane, Küçükçekmece, Şişli ve Sultanbeyli ilçelerinde kurdukları barikatlarla sokakları trafiğe kapatıp, bazı dükkanları ve otomobilleri ateşe verdilerdiler.İki gün süren eylemler sonucunda polis,Gaziosmanpaşa, Bağcılar ve Sultanbeyli ilçelerinde düzenlediği operasyonlarda 16 kişiyi gözaltına aldı.

POLİS İSYANI ÖNLEDİ

Gözaltına alınan zanlıların bazılarının İstanbul Üniversitesi öğrencisi oldukları ve aynı zamanda DTP Gençlik kolları üyesi oldukları tespit edildi. Liderliğini Erhan T.nin ve Erdal F isimli zanlıların yaptığı 16 kişilik grup, yapılması planlanan miting gününden bir gün önce yakalandı. Polis düzenlediği operasyonla gözaltına aldığı sözde komite üyelerinin sokak eylemcileri ile irtibatını kesince çıkması planlanan isyanın önüne geçmiş oldu. Yapılan istihbarat çalışmaları sonucunda Kendilerini “İsyan Komitesi”olarak adlandıran grup gözaltına alınınca, örgütün sokak eylemcileri ile aralarındaki irtibatı kesildi. Sokak eylemcileri,sözde komiteden bilgi gelmeyince sokaklarda kendi başlarına düzensiz şekilde hareket etmeye başladılar. Kontrolden çıkan bu grup, sokakları ve bazı yolları kesip bazı ev ve işyerlerini ateşe verdiler.

ÖRGÜT TARAFINDAN TOPLUMSAL İSYAN EĞİTİMİNDEN GEÇİRİLDİLER

Polis tarafından gözaltına alınan isyan timinin, PKK tarafından toplumsal isyan ve psikolojik eğitimden geçirdiği belirlendi. Yakalanan 16 kişilik isyana hazırlık komitesinin polisteki sorgusu sürerken, mahkemeye sevk edilen 53 kişilik korsan gösteri timinin gerçekleştirdikleri bazı eylemler şöyle ;

-01/04/2007 tarihinde Beyoğlu’nda korsan gösteri yapıp, bölücü örgüt ve başı lehinde sloganlar attıktan sonra bir İETT otobüsünü molotof atarak kundaklama eylemi;.
-9/08/2007 tarihinde Bahçelievler’de maske takarak işyerlerine molotoflu saldırı düzenlemek.
-26/10/2007 tarihinde Güngören Fatih mahallesinde bir banka şubesine molotoflu saldırı düzenlemek.
-28/10/2007 tarihinde Bağcılar Fatih mahallesi muhtarlığına Molotoflu saldırı düzenlemek.
-28/10/2007 tarihinde Bağcılar’da 4 işyerine molotoflu saldırı düzenlemek.
-25/11/2007 tarihinde Ümraniye Mustafa Kemal Mahallesinde, çöp konteynırlarıyla barikat kurup bölücü örgüt ve başı lehine slogan attıktan sonra, bir İETT otobüsünü molotof atarak yakma eylemleri gerçekleştirdikleri tespit edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious