DTP'nin nevruz afişleri mahkeme kararıyla toplatıldı

DTP'nin nevruz afişleri mahkeme kararıyla toplatıldı.23312
  • Giriş : 19.03.2008 / 12:41:00

DTP tarafından bastırılan ve illerdeki billboardlara asılan Nevruz afişleri mahkeme kararı ile toplatıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Toplum Partisi (DTP) tarafından bastırılan ve illerdeki billboardlara asılan Nevruz afişleri Van'da da mahkeme kararı ile toplatıldı.

Terör örgütü PKK'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın gözlerinin yer aldığı afişler bir yandan toplatılırken bir yandan da DTP'nin 22 Mart Cumartesi gününde kutlamak istediği Nevruz'a izin çıkmadı.

Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 18 Mart günü alınan karar doğrultusunda DTP'nin Nevruz için hazırladığı afişler yasaklanmıştı.

Bu yasakla ilgili mahkeme, bastırılan afişte kum saati şeklinin üst kısmında bulunan kaş ve gözlerin terör örgütü elebaşı Abdullah Öcalan'ın olduğuna kanaat getirdi.

Mahkeme Diyarbakır Valiliği'ne açık hava toplantısı ve konser düzenlemek yönünde gerçek kişilerden oluşan 7 kişilik düzenleme kurulunun 6 Mart tarihinde imzalayarak getirdiği yazı ekinde sunulan afişin üzerinde terör örgütünün elebaşının göz ve kaşını simgeleyen figürlerin yer almak suretiyle terör örgütünün amacının propagandası anlamına gelecek afişin bastırıldığı kanaatine varılmakla Türkiye Cumhuriyeti Anayasası'nın 28/4, CMK 123 ve 5187 sayılı basın kanunun 25/2 maddeleri gereğince afişin toplatılmasına ve el konulmasına karar vermişti.

Bu karar doğrultusunda Van Emniyet Müdürlüğü ise şehir merkezinde 7 ayrı noktada bulunan billboardlarda asılan afişleri Diyarbakır 5. Ağır Ceza Mahkemesi'nin verdiği karar doğrultusunda topladı.

Ayrıca DTP'nin Van'da 22 Mart Cumartesi günün kutlamak için yaptığı başvuruyu geri çevirerek 21 Mart Cuma günü yapmasına karar verdi.

DTP'nin Van'daki Nevruz'da çoğunluğu arttırmak ve Diyarbakır'la aynı gün kutlamamak için bu yola başvurmuştu.

Valilik tarafından verilen karar doğrultusunda DTP'nin 21 Mart'ta Nevruz'u kutlaması gerekiyor. Aksi halde cumartesi günü yapılacak herhangi bir kutlama yasal olmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious