DTP'den Kürtçe anket!

  • Giriş : 24.07.2006 / 00:00:00

Diyarbakır'da DTP'li Yenişehir Belediyesi, Kürtçe hazırladığı 'Stratejik Plan Araştırması' anketini Başbakan'a ve bütün milletvekillerine sunacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Diyarbakır ilk kademe Yenişehir Belediyesi, belediyenin hizmet kalitesini ölçmek ve önümüzdeki 4 yılın planını hazırlamak için 'Stratejik Plan Araştırması' anketi yaptı. Yenişehir Belediyesi sınırları içerisinde 10 mahallede yapılan anket, bin 60 denek üzerinde uygulandı. Ankete katılanların yüzde 56'sını erkekler oluştururken, belediye, kadın dernekleri aracılığıyla kadınlara ulaştı. Deneklerin yüzde 44'ünün 4'ten fazla çocuğa sahip olması dikkat çeken bir başka nokta.

Katılımcıların yüzde 21'inin zorunlu göç nedeniyle Diyarbakır'a yerleştiği, büyük çoğunluğun şehre uyum sağladığı ve geri dönmek istemediği de ortaya çıktı.

Ankete göre, 28 Mart 2004'te yüzde 53 oy alan Yenişehir Belediye Başkanı Fırat Anlı'ya destek arttı ve oy oranı yüzde 60'a çıktı. Vatandaş çevre temizliği ve düzenlemesiyle ilgili çalışmalarından memnun olurken, belediyeden yoksulluğu azaltıcı çalışmalar yapması isteniyor. Ankete katılanların yüzde 63'ü gelecekten umutlu olduğunu belirtti.

Anketi değerlendiren Yenişehir Belediye Başkanı Anlı, anketin sonuçlarını başta Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve hükümeti üyeleri olmak üzere bütün milletvekillerine sunacaklarını söyledi.

Anlı, önümüzdeki dönemde bütçeyi ankette çıkan verileri gözönünde bulundurarak yapacaklarını belirtti. Çalışmalarının Kürtçe hazırlanan ilk anket olduğuna dikkat çeken Anlı, "Geçen yıl anket çalışmasını Türkçe ve İngilizce yaptık. Bu yıl bir adım daha atılarak 2 dilli belediyecilik anlayışı gereği anket Kürtçe olarak da yapıldı ve Kürtçe hazırlandı" dedi. Başkan Anlı, ankette belediye yönetimin aleyhine bir sonuç çıksaydı gereğini yapacaklarını kaydetti.

DTP'li Belediye Başkanı Anlı, ankette sorulan 'En çok izlediğiniz televizyon kanalı hangisi' sorusuna yüzde 22 ile en çok PKK'nın yayın organı olan Roj Tv'nin çıktığını iddia etti.

Anlı, "Bir belediye başkanı olarak Roj Tv'nin kapanmaması için mektup gönderdiğimizden dolayı yargılanıyoruz. Ankette göre Diyarbakırlıların en çok Roj Tv'yi izlediği ortaya çıkmıştır. Yurttaşımızın izlediği bir kanaldan dolayı yargılanmamız gerekiyor." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious