DTP'li 54 belediyeden Öcalan açıklaması

  • Giriş : 04.03.2007 / 00:00:00

Demokratik Toplum Partisi (DTP)’li 54 belediye başkanı, Abdullah Öcalan’ın zehirlenme iddialarına karşılık, hükümeti sorumlu davranmaya çağırdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Başkanlar adına hazırlanan ortak metni Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir okudu. Baydemir, bölgede ve ülkede mevcut gerilimi düşüreceğini umut ettikleri ve ilan edilmesi için çaba sarf ettikleri tek taraflı ateşkesin halen sürdüğü bir dönemde Öcalan’ın uzun vadeye yayılacak şekilde zehirlendiğine dair kamuoyuna yansıyan bilgilerin var olan gerilimi bambaşka bir boyuta taşıdığını söyledi. Baydemir, "Kuşkusuz böyle bir teşebbüste bulunulmuşsa, durum can güvenliği devletin sorumluluğu altında olan bir kişinin yaşam hakkı ihlalinin yanı sıra başka bir anlam ifade edecektir. Böylesi bir durum sonuç itibariyle Türkiye’nin iç barışına, toplumsal huzuruna yapılmış tehlikeli ve art niyetli bir müdahale anlamını taşıyacaktır" dedi.

"BAĞIMSIZ KURUL OLUŞTURULMALI"

Şu ana kadar hükümet ve ilgili kurumların iddialara yaklaşımını durumun ciddiyetinin yeterince algılanmadığını ifade eden Baydemir, toplumda kırılmalar yaratabilecek bu tür hassas durumların tüm şüpheleri ortadan kaldıracak bir kurumsal ciddiyet ile ele alınması gerektiğini düşündüklerini bildirdi. Türkiye toplumunun zor bir dönemden geçtiğini vurgulayan Baydemir, "Tüm toplumsal kesimler son derece hassaslaşmış bir durumdadır. İvedilikle Türk Tabipler Birliği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı gibi bağımsız kurumlardan oluşan bir kurulun mevcut iddialar hakkında acilen bir araştırma yapıp sonuçlarını kamuoyuna açıklaması gerektiğini düşünüyoruz. Bağımsız bir kurulun çalışmalarını yürütebilmesi başta hükümet ve ilgili diğer kurumların sorumluluğundadır" diye konuştu.

Toplum olarak içine sürüklenmekte oldukları bu akıl tutulmasına ve Türkiye’nin geleceğinin karatılmasına izin vermemek gerektiğini ifade eden Osman Baydemir, 54 Belediye Başkanı olarak bunun için sağduyulu, barışçıl çaba ve girişimlerini sürdüreceklerini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious