DTP'ye Jet soruşturma

  • Giriş : 06.10.2007 / 09:49:00

Yargıtay, DTP milletvekili Tuğluk'un PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle yargılandığı konuşmasının kasetlerini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bu durum, 'Yargıtay kapatma için delil topluyor' yorumuna yol açtı

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP Diyarbakır Milletvekili Aysel Tuğluk'un, Diyarbakır mitinginde PKK propagandası yaptığı gerekçesiyle beş yıla kadar hapis istemiyle yargılanmasına neden olan konuşmasını mercek altına aldı. Başsavcılık, Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'nden, Tuğluk'un konuşma kasetinin bir örneğini istedi. Bu durum, Yargıtay'ın kapatma davası için DTP hakkında delil topladığı şeklinde yorumlandı.
DTP'nin 3 Eylül 2006'da Diyarbakır'da düzenlediği mitingte konuşan Tuğluk, "4 milyona yakın insan, sayın Öcalan'ın demokratik çözüme bir irade olabileceğini ifade etti. Bu irade beyanı görmezlikten gelinemez. Barışçıl bir çözümün başlamasına hizmet edeceğine inandığımız PKK'nin Kürt sorununun demokratik çözüm deklarasyonunu önemsiyoruz" demişti.
DTP Diyarbakır İl Başkanı Hilmi Aydoğdu ise "PKK'nın açıklamış olduğu barış deklarasyonunun dikkate alınması gerektiğini düşünüyorum. Barışı savunan herkesin bu deklarasyona destek vermesini istiyoruz" diye konuşmuştu.
Diyarbakır Başsavcılığı, PKK propagandası yaptıkları ve Öcalan'ı övdükleri gerekçesiyle Tuğluk ve Aydoğdu hakkında Terörle Mücadele Yasası'nın 7/2 maddesi uyarınca beşer yıla kadar hapis istemesiyle dava açmıştı. Başsavcılk iddianamenin bir örneğini, işlenen suç terör suçu kapsamına girdiği için DTP'nin kapatılması istemiyle Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Siyasi Partiler Sicil Bürosu'na göndermişti.
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, Aysel Tuğluk ve Hilmi Aydoğdu'yu yargılayan Diyarbakır 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne bir yazı göndererek Tuğluk'un konuşmasıyla ilgili bilgi ve belge istedi. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcı Yardımcısı Hasan Ali Atay imzasını taşıyan ve 'Çokivedi' kaydıyla gönderilen yazıda, yargılaması devam eden sanık Tuğluk'un yaptığı konuşma bandı ile çözümün tam metninin gönderilmesi istendi. Mahkemenin, daha önce çözümü yaptırılan konuşma metni ile konuşma bandının bir örneğini Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'na gönderdiği öğrenildi.

Ayrıca DTP Genel Başkanvekili Selma Irmak, genel merkezi önünde düzenlediği basın toplantısının hemen ardından Ankara Başsavcılığı, Irmak hakkında 'Suçu ve suçluyu övdüğü' gerekçesiyle soruşturma başlattı

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious