DTP'ye kapatma davası

DTP'ye kapatma davası.8829
  • Giriş : 12.11.2007 / 13:06:00
  • Güncelleme : 12.11.2007 / 13:53:56

DTP'nin eylemleri hem Anayasa’ya hem de Siyasi Partiler Yasası’na aykırı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yargıtay Onursal Cumhuriyet Başsavcısı Vural Savaş, Demokratik Toplum Partisi temsilcilerinin eylemlerinin hem Anayasa’ya hem de Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğunu savunarak, "DTP hakkında gecikmeden kapatma davası açılmalı" dedi.


Savaş, DTP milletvekilleri ve il başkanlarının her yaptığı eylemin hem Anayasının 68. ve 69. maddelerine, hem de Siyasi Partiler Yasası’na aykırı olduğunu vurgulayarak, “Eylemler mutlak suretle parti kapatma nedenidir" diye konuştu.

“GEÇ KALINMAMALI"


DTP milletvekili Fatma Kurtulan’a ait olduğu iddia edilen görüntülerinin "bardağı taşıran son damla" olduğunu söyleyen Savaş, şöyle devam etti:
“Maalesef Türkiye hukuk devleti olmaktan çıktı. Bazı siyasi partiler demokrat görünmek adına bu çığrından çıkışa yanıt vermiyorlar. Halbuki, gecikmeden gereğini yapmak lazım. Geç kalınmamalı. Cumhuriyet’in kurumları kendilerine yasalarla verilen görevi yerine getirmeli. Bu tip partiler hakkında gereğini yapmamayı demokrasinin icabı olarak gösteriyorlar. Uç partiler yüzünden demokrasi sona erebiliyor. Her ülke kendini bu tür akımlardan koruyor. Terör örgütünü kınamayan partiler yurtdışında kapatılıyor. AB ülkeleri, İspanya’nın yaptığı bu işlemi kınamıyor. Ama Türkiye’yi eleştiriyor. Anayasal düzenimizi yıkmak isteyen partileri AB üyesi ülkeler ve ABD destekliyor. Bana göre, çoktan DTP hakkında kapatma davası açılmalıydı. Eylemli şekilde Türkiye Cumhuriyeti’nin temeline dinamit koymaya çalışıyorlar ve bunlar parti kapatma nedenidir."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious