DTP'ye ön savunma için 1 ay ek süre verildi

DTP'ye ön savunma için 1 ay ek süre verildi.17744
  • Giriş : 09.01.2008 / 10:33:00

Anayasa Mahkemesi, partinin kapatılmasına ilişkin davada DTP'ye ön savunma için 1 ay ek süre verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yüksek Mahkeme, DTP’nin, ön savunma için 3 ay ek süre verilmesi istemini karara bağladı.

Anayasa Mahkemesi heyeti, DTP’ye ön savunma için 1 ay ek süre tanınmasına karar verdi.

DTP’nin, ön savunma yapmak için iddianamenin tebliğinin ardından yasal bir aylık süresi yarın doluyordu. Verilen 1 aylık ek süre dikkate alındığında DTP’nin ön savunmasını en geç 10 Şubata kadar yapması gerekiyor.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, DTP’nin "devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü aleyhine eylemlerin odağı" haline geldiği gerekçesiyle "temelli kapatılması" istemiyle dava açmıştı.

SÜREÇ

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığınca, bir siyasi partinin kapatılması istemiyle Anayasa Mahkemesine açılan davalarda, "ceza davası" prosedürü izleniyor.

Buna göre, ön savunmanın ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, esas hakkındaki görüşünü sunacak. Bu görüş, DTP’ye gönderilecek. Daha sonra belirlenecek bir tarihte Yalçınkaya sözlü açıklama, DTP yetkilileri de sözlü savunma yapacaklar. Bütün bu sürecin ardından, davaya ilişkin bilgi, belgeleri toplayacak raportör, esas hakkındaki raporunu hazırlayacak. Bu işlemler sürerken, gerek Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı, gerekse davalı DTP ek delil veya yazılı ek savunma verebilecek.
Raporun, Anayasa Mahkemesinin 11 üyesine dağıtılmasının ardından, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç bir toplantı günü belirleyecek.

Üyeler, belirlenen günde bir araya gelerek kapatma istemini esastan görüşmeye başlayacaklar.

DTP hakkındaki kapatma davasını, 11 kişiden oluşan Anayasa Mahkemesi Heyeti karara bağlayacak. Asıl üyelerden herhangi birinin bulunmaması veya emekliye ayrılması halinde 4 yedek üyeden en kıdemlileri heyete katılacak.

Anayasa’ya göre bir siyasi partinin kapatılmasına karar verilebilmesi için nitelikli çoğunluğun oyu aranacak. Buna göre, kapatma kararı için Anayasa Mahkemesinin 11 asıl üyesinin en az 7’sinin oyu gerekecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious