DTP'yi zevkten dört köşe eden karar

DTP'yi zevkten dört köşe eden karar.11728
  • Giriş : 18.12.2008 / 14:15:00
  • Güncelleme : 18.12.2008 / 13:46:54

Haşim Kılıç açıklamada bulundu... DTP'nin kapatılması istemiyle açılan davada karar ne zaman verilecek?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç DTP'ye kapatma davasında eksikler nedeniyle kararın gecikeceğini söyledi. Yargı çevrelerine göre karar seçim sonrasına kalacak.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, "Beklediğimiz belgeler var, henüz rapor yok, mahkemenin incelemeye başlaması zaman alacak" dedi

Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kapatılması ve sekizi milletvekili 221 kişiye siyasi yasak istemiyle açılan davada kararın 28 mart yerel seçimleri sonrasına kalması olasılığı belirdi. Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başsavcılığından dosya içeriğiyle ilgili ek bilgi-belge istediklerini, bunların parça parça kendilerine iletildiğini, dolayısıyla raportörün henüz raporunu yazıp bitirecek noktada olmadığını belirtti. Kılıç, "Ancak bu eksikler tamamlandıktan sonra rapor yazılabilecek. Biz de ancak o aşamadan sonra gerekli incelemeyi yapabileceğiz, bunlar da zaman alabilir" dedi.

Dava bir yıl önce açıldı Yargıtay Başsavcılığı, DTP hakkında 15 Kasım 2007'de, AKP'ye kapatma davasından da önce 'bölücü faaliyetlerin odağı haline geldiği' suçlamasıyla Anayasa Mahkemesi'ne temelli kapatma davası açmıştı. Başsavcılık, aralarında sekiz milletvekili ile birçok belediye başkanının da bulunduğu 221 parti yönetici ve üyesi hakkında beş yıllık siyasi yasak talebinde bulunmuştu.

Taraf, sonuçları sadece yerel seçimlerle sınırlı kalmayacak, siyasette birçok dengeyi değiştirebilecek önemde olan DTP davasının seyri ve muhtemel karar tarihini Anayasa Mahkemesi Başkanı Hasım Kılıç'a sordu. Kılıç, şu açıklamalarda bulundu:

"Henüz raporu tamamlayamadık. Raportör arkadaşımızdan bir rapor getirmesini isteyecek noktada değiliz. Yargıtay Başsavcılığı ile olan görüşmelerimiz, yazışmalarımız var. Bilgiler bekleniyor.

Delillere tek tek bakılacak

Şimdi bu davaya esas iddialar arasında partililer hakkında 150ye yakın dava açılmış. Bunlar mahallinde görülen ceza davaları. Bu davalara konu olan kişiler de söylemleriyle delil olarak getirildi önümüze. Biz açılan bu davaların neticelerini bilmek istiyoruz. Bizim Yargıtay Başsavcılığından istediğimiz bu davaların safahatları hakkında bilgiler.

Seçim sonrasına bırakıldı

Ayrıca dosyaya girmiş çeşitli kayıtların yer aldığı disketler, kimi görüntüler var. Tüm bunları delil olarak tek tek ayrıntılı incelememiz lazım. Kurulumuzda alınan kararlar var. Başsavcılık da kendisinden istediğimiz dosya bilgilerini geldikçe bize gönderiyor. Bu cevapların tümü gelmeden raportör arkadaşımız açısından rapor yazmak imkansız. Bu nedenle hemen bugün yarın değil davanın bitirilmesi, raporun teslim edilmesi de söz konusu değil. İstediğimiz delillerin tümüyle ilgili yerlerden getirtilip dosyaya girmesi lazım. Ancak o süreç tamamlandığında rapor bitirilip teslim edildikten sonra biz de karara yönelik gerekli çalışmayı yapacağız."

Başkan Kılıç'ın, tarih aralığı vermemekle birlikte yaptığı açıklamalar, kararın 28 Mart yerel seçimlerinden sonraya kalacağını gösteriyor. Yargı çevrelerinden de edinilen bilgiye göre mahkeme, seçim öncesi çıkacak olası bir kapatma kararının sakıncalarını da göze alarak davayı seçim sonrasına bıraktı.

TARAF

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*