Dubai global krizle dalga geçiyor

Dubai global krizle dalga geçiyor.16202
  • Giriş : 06.10.2008 / 21:25:00

Dünya büyük bir finansal krizle boğuşurken, geleceğin finans merkezlerinden biri olmaya çalışan Dubai, 95 milyar dolarlık yeni bir kent inşa edeceğini duyurdu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Çok amaçlı Cumeyra Bahçeleri adında kurulacak kenti hükümete ait Miras Gelişim 12 yılda inşa edecek.

Dubai'de yapılan dört günlük emlak fuarı Cityscape'in (Panorama) açılışında proje dünyaya duyurulurken, diğer bir Dubai şirketi Nakil de 1 kilometre uzunluğunda yeni bir bina inşa ederek, kendilerine ait rekoru kıracaklarını açıkladı. 10 yılda bitirilmesi planlanan gökdelenin maliyetinin 40 milyar dolar olacağı hesaplanıyor. Ancak gökdelenin yüksekliğinin, inşa edilmesi planlanan diğer gökdelenler tarafından geçilmemesi için nihai uzunluğun değiştirilebileceği ifade ediliyor. Daha önce Suudi Arabistan da 1 mil uzunluğunda bir gökdelen inşa edeceğini duyurmuştu.

Dubaili Emaar Şirketi tarafından inşası devam eden Burc Dubai 688 metre uzunluğuyla halen dünyanın en uzun binası rekorunu elinde bulunduruyor.

Miras Gelişim tarafından yapılan açıklamada Cumeyra Bahçeleri, iş ve eğlence mekanları ile yerleşim birimlerinden oluşacak. Tüm bu birimler şehrin büyük kuleleriyle bağlantılı olacak. Şehrin ortasından ise büyük bir kanal geçecek.

Petrol zengini Arap ülkeleri içinde, petrolün gayri safi milli hasılası içinde en az oranı teşkil ettiği ülke olan Dubai, halen Ortadoğu'nun en canlı ticaretinin merkezi durumunda. Komşu ülke İran'la bile siyasi ilişkileri alt düzeyde bulunmasına rağmen, her gün 20'den fazla uçağın İran'dan kalkarak Dubai'ye inmesi, bu canlılığın işaretlerinden biri olarak gösteriliyor.

Son dönemde tüm dünya piyasalarını yerle bir eden ekonomik krizin etkisinin hissedilmeye başlandığı ülkede Dubai Borsası'nın son bir haftada yüzde 7'den fazla değer kaybetmesi ve petrol fiyatlarının hızla düşmesi bile Dubai'nin geleceğe yönelik dev projelerini engellemiyor.

Ülkede halen pek çok suni ada, yeni şehirler, kar yağdırılan suni tepeler, kanallar ve limanlar inşa ediliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*