Duble yollar kazaları azalttı

Duble yollar kazaları azalttı.13719
  • Giriş : 24.05.2006 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, duble yollar sayesinde trafik kazalarında azalma olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir dizi gezi ve incelemede bulunmak üzere Sivas'a gelen Bayındırlık ve İskan Bakanı Özak, Vali Vekili Nurtaç Arslan'ı makamında ziyaret etti.

Karayolları Genel Müdürü Cahit Turan'ın da hazır bulunduğu ziyarette Özak, bu hükümet döneminde atağa kalkan duble yol çalışmaları konusunda bilgi verdi.

Özak, 2002 yılının Kasım ayına kadar 3 bin 859 kilometre duble yol yapılmışken, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın 15 bin kilometre hedef gösterdiğini hatırlattı. Bunun çok iddialı bir ifade olduğunu anlatan Özak, şunları söyledi: "Çok şükür 2005 yılı sonu itibariyle 5 bin 115 kilometre yol sathi kaplama olarak bitirildi. Ayrıca, 850 kilometre de toprak seviyesinde çalıştık, diğer 850 kilometrenin de üst yapısı tamamlandı. 2006 yılı sonuna kadar bunları yapmaya çalışacağız ve ilaveten de bin kilometre daha yola başlayacağız. Yani hedefimiz 2006 yılı sonunda aşağı yukarı 6 bin 800 kilometreye ulaşmak" dedi.

Bölünmüş yol çalışmasının trafik kazalarını yüzde 90 oranında azalttığını da belirten Bakan Özak, hükümet için önemli olanın vatandaşın can ve mal güvenliği olduğunu söyledi. Özak, duble yol çalışmalarının yanısıra sıklıkla kazaların yaşandığı kara noktalarda da çalışma yaptıklarını ifade ederek, "Yollara yapılan yatırımlar sayesinde yüzde 75-80 oranında ölü sayımızda ve maddi, manevi kayıplarda azalmalar oldu. Tek yol olduğu zamankafa kafaya çarpışma olabiliyordu. Bizim için önemli olan vatandaşımızın can ve mal emniyetidir. Kavşak, yol, viyadük konusunda karayollarımız dünyada örnek gösteriliyor. Irak, Suriye, Bosna ve Pakistan ülkeleri Türk mühendislerinden eğitim almak istiyorlar. Karayolları olarak onları eğiteceğiz" diye konuştu.

Yapım ve bakımla ilgili sorumlulukları olduğunu ve bu arada otoyolları da yaptıklarını ifade eden Özak, ''682 yerde şantiyemiz var. Şantiyelerimiz istihdam da sağlıyor. O bakımdan Türkiye'nin her yerinde şantiyelerde harıl harıl çalışmalar var" dedi. Son olarak Bakan Özak, sürücülerin yol çalışmaları sırasında işaret ve işaretçilere dikkat etmelerini istedi. Özak, kazaların büyük bir bölümünün sürücü hatasından kaynaklandığını sözlerine ekledi.

Daha sonra Bakan Özak, Sivas Belediyesi, İller Bankası ve AK Parti İl Teşkilatı'nı ziyaret etti. İlgililerden bilgi alan Özak, Sivas il sınırları içinde yapılan duble yol çalışmalarında da incelemelerde bulunarak Tokat'a hareket etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious