Duble yollar kazaları yüzde 60 azalttı

  • Giriş : 17.02.2006 / 00:00:00

Bayındırlık ve İskan Bakanı Faruk Nafiz Özak, duble yolların yapımı ile trafik kazalarında yüzde 60'lık bir azalma görüldüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bayındırlık Bakanı Özak, Afyonkarahisar'a gelerek bir dizi incelemelerde bulundu. Afyonkarahisar Valiliği'ni ziyaretinin ardından basın mensuplarının sorularını cevaplayan bakan Özak, Türkiye genelinde yapılan duble yol çalışmaları hakkında bilgi verdi. Hükümetin acil eylem planında, 15 bin kilometrelik duble yol çalışması olduğunu belirten Özak, bunun yaklaşık 6 bin 500 kilometresini tamamladıklarını aktardı. Özak, bu yıl duble yol yapımında 7 bin kilometreyi aşmayı hedeflediklerini söyledi.

Şubat ve martta Türkiye'deki tüm şantiyeleri gezerek, sıkıntıları yerinde görmek istediklerini kaydeden Özak, "Özellikle duble yolları halkımızın hizmetine sunmak istiyoruz. Biz diyoruz ki, yol medeniyettir. Yol olursa istihdam olur, turizm olur. Duble yollarımızın yapımı ile trafik kazalarında yüzde 60'lık bir azalma görüldü. Maddi ve manevi kayıplar azaldı. Ölümler azaldı. Duble yol çalışmaları özellikle çok alkış aldığımız bir çalışmamız oldu, çok takdir aldı." dedi.

Bu kış çok yoğun kar yağışı olduğunu belirten bakan Özak, karla mücadele için 25 milyon YTL'lik tuz kullanıldığını bildirdi. Karayolları ekiplerinin karla mücadelede özveriyle çalıştığını dile getiren Özak, personele teşekkür etmek gerektiğine işaret etti. Karayollarında tuz kullandıklarını ve verdiği zararı bildiklerini anlatan Özak, "Tuza alternatif kimyasal maddeler araştırıyoruz. Bunu İstanbul Büyükşehir Belediyemiz de kullandı. Gelişen teknolojiye göre, karayolları olarak da buna uyum sağlayacağız. Karla mücadelede çok başarılı bir çalışmamız oldu." diye konuştu.

Her hafta sonu Karayolları Genel Müdürü'yle beraber bir bölgeye gittiklerini dile getiren Özak, yapılan çalışmaları incelediklerini ifade etti. Bu hafta sonu da Konya bölgesini ziyaret ettiklerine değinen Özak, Afyonkarahisar ve Uşak sınırına kadar gideceklerini söyledi.

Öte yandan cuma namazını Afyonkarahisar tarihi İmaret Camii'nde kılan bakan Özak, namaz çıkışında yeni yapılan bir cami için korumasına talimat vererek 20 YTL yardım yaptı. Cami çıkışında kendisini görüntüleyen basın mensuplarına seslenen Özak, "Basın mensupları, cuma size de farz bunu biliyor musunuz?" dedi. Gazetecilerle bir süre sohbet eden Özak, "Ben de eskiden gazetecilik yaptım. Basın çalışanlarının işinin ne kadar zor olduğunu bilirim." ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious