Düğün iptal ettiren gelenek

Düğün iptal ettiren gelenek.11684
  • Giriş : 14.01.2008 / 21:12:00

Batman'daki düğünde, kapı arkası parası geleneği düğünün iptal edilmesine yol açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Batman'da düğün salonunda yapılmak istenen düğün bölgedeki geleneklere uyularak gelinin evden çıkartılırken kız tarafının istediği 10 bin YTL tutarındaki ‘kapı arkası parası' nedeniyle son anda iptal edildi.

21 yaşındaki Sevim Esmer ve 26 yaşındaki Mahmut İpek’in düğünü iptal edilince davetliler, gençlerin mutluluğuna tanık olmadan evlerinin yolunu tuttu. Belediye Başkan Vekili Emir Doğrul'un girmesi ile gelin ve damat ailesi bir araya getirilirken ‘kapı arkası parası' sorunu tatlıya bağlandı. Düğünden mahrum kalan çift sorunun çözülmesi ile az da olsa sevindi.

Batman'da oturan Sevim Esmer ve Mahmut İpek, birbirlerine aşık olunca evlenmeye karar verdi. Sevim ve İpek aileleri, düğün hazırlıklarını yaparak düğün salonu kiralayarak davetliler düğüne çağrıldı. Önceki akşam Batman’da çok katlı otopark düğün salonunda gelin ve damadı bekleyen davetliler beklemedikleri süprizle karşılaştı. Saatler geçmesine rağmen gelin ve damat salona gelmezken, aileler davetlilerden özür dileyerek düğünün iptal olduğunu açıkladı. Çiftin mutluluğuna tanıklık etmek isteyen davetliler, düğün salonunu terk ederken, aslında düğünün bölgede başlık parası gibi varlığını sürdüren, ‘Kapı arkası' adı verilen para nedeniyle iptal edildiği ortaya çıktı.

Davetliler, düğün salonunda gelin ve damadın gelmesini beklerken, damat Mahmut İpek, gelin Sevim Esmer'i almak ve düğün salonuna getirmek için Esmer ailesinin evine gitti. ‘Esmer' ailesinin bireyleri gelenek gereği gelinin evden çıkmadan önce damattan 10 bin YTL ‘Kapı arkası parası' istedi. Bunu veremeyeceğini söyleyen damat ile gelinin yakınları arasında kriz çıkınca düğünün son anda iptal edildiği ortaya çıktı. Durumu öğrenen Batman Belediye Başkan Vekili Emir Doğrul ve Belediye Meclis üyesi Beşir Bilir, hemen gelin tarafının evine giderek sorunu çözüp gelini Mahmut İpek'in evine getirdi. Başkan Vekili Emin Doğrul'un araya girmesi ile ‘kapı arkası parası' krizi tatlıya bağlanırken, gençler son anda iptal edilen düğünden mahrum kaldı.

Belediye Başkan Vekili Doğrul, gelin ve damadı teselli edip geline takı takarak, “Olup bitenlere bakmayın, siz severek evleniyorsunuz. Sizlere ömür boyu mutluluklar diliyorum. Sizden kaynaklanmayan bir anlaşmazlık vardı, o da giderildi” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious