Düğün mevsimi ölüm mevsimine dönüştü

  • Giriş : 10.08.2006 / 00:00:00

Yaz mevsiminin gelmesi ile artan düğünler maganda kurşunları ile bir anda kâbusa dönüşüyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Dede Osman Oyar (66), köyündeki düğünde kutlama atışı yapmak için eline tüfeği aldığında bu eyleminin, 6 yaşındaki torunu Meryem'i elinden alacağını hesaba katmamıştı. Belki birçok kez maganda kurşunu ile hayatları sönenlerin hikâyesini televizyonda izlemiş, gazetelerde okumuştu. Ancak aynı olayın kendi başına geleceğini ve ‘maganda' damgası yiyeceğini aklının ucundan bile geçirmemişti. Fakat hayatının en olgun çağında insanlara davranışları ile örnek olacağı yerde en büyük hatasını yaptı ve torun katili oldu. Bir anlık heves uğruna minicik yavrusunu hayata doyamadan toprağa verdi. Hatası hem kızına hem de damadına büyük acılar yaşattı. Torun katili olarak gözaltına alınan dede, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı; ama kendi kendini mahkum etti ve hayata küstü. Artık kızı ve damadının yüzüne bakamıyor, kimseyle konuşmuyor, her sabah uyandığında aynı acıyı yaşıyor.

Sakarya'nın Ziahmetler köyünde geçtiğimiz yıl yaşanan bu trajik olay son olmadı. Çoluk-çocuk, genç-yaşlı her yaştan insan hâlâ serseri kurşunlara hedef olmaya devam ediyor. Düğün, sünnet ve asker uğurlamada silaha sarılan insanlar, geride gözü yaşlı, yüreği yanık insanlar bırakıyor. Magandalar en son Afyonkarahisar ve Kütahya'daki düğünlerde iş başındaydı. Afyonkarahisar'da 6 kişi, Kütahya'da ise 3 kişi maganda silahlarından çıkan kurşunlarla yaralandı.

Şimdilerde bir maganda cinayeti olduğunda, torununun ölümüne sebep olan ‘maganda dede’ akla geliyor. Sakarya’nın Ziahmetler köyünde kayınpederi Osman Oyar tarafından düğünde havaya ateş açılması sonucu 6 yaşındaki kızını kaybeden Halil İbrahim Bayraktar, “Bu acı dayanılır gibi değil. Rüyası bile korkunç; ama keşke bu olay bir rüyadan ibaret olsaydı da kâbustan uyanarak kurtulsaydık.” diyor. Bayraktar, bir yanda eşinin babası, diğer yanda kayınpederi olan zanlı karşısında çaresizliğini ise şöyle dile getiriyor: “İnsanlar ne yazık ki sevinçleri silahla kedere boğuyor. Bunu en son Afyonkarahisar’da gördük. Olayı duyunca hemen yaşadığımız o korkunç günü hatırladık. Belinde silahla dolaşanlara bir öneride bulunuyorum: Lütfen bir dakika kafalarını iki ellerinin arasına alıp düşünsünler. En çok sevdikleri insanların bir kurşunla ölmesini isterler mi? Akıl sağlığı yerinde olan kimse istemez. O zaman silahla kutlama işini ne olur kaldıralım. Düğün evi, cenaze evine dönmesin. Bu cehalete son verelim.”

Sakarya’da yayınlanan Yenihaber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Sezai Matur’un ablası Nurgül Kaymaz da bir düğünde maganda kurşununun kurbanı olmuş. Matur, hiç beklemedikleri anda gelen ölümün kendilerini perişan ettiğini anlatarak, annesinin sürekli ağladığını söylüyor. Ablasının biri 5 diğeri 6 yaşındaki iki yavrusunu geride bıraktığını ifade eden Matur, kendisini en çok çocukların annelerini özlediğini söylemelerinin üzdüğünü aktarıyor. Matur, yaşadığı acı olaydan sonra maganda terörünü önlemeye yönelik haberler yayınladığını belirterek, çabalarının 63 köyde sonuç verdiğini şu sözlerle belirtiyor: “Yazılarım maganda terörünün önlenmesi yönünde önemli adımların atılmasını sağladı. Sakarya ve Düzce’de Kafkas kökenlilerin yaşadığı köyler bir araya gelerek düğünlerde silah atılmasını yasakladı. 63 köyde bu yasak titizlikle uygulanıyor. Yasağı çiğneyene toplumdan dışlanma cezası veriliyor. Her yıl bu köylerin temsilcileri bir araya gelerek yasağın uygulanmasında bir eksiklik olup olmadığını tartışıyor. Sanırım bu bölgede, Kafkas köylerinde bir daha silah atılmaz.”

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Bardakoğlu da düğünlerde havaya ateş etmenin günah olduğunu vurguluyor. İnsan kanı dökmenin dindeki en büyük günahlardan biri olduğunu belirten Bardakoğlu, “Yalnızca bir insanı öldürmek değil; ortalık şenlensin diye düğünde, kutlamalarda havaya kurşun sıkmak bile dinen günahtır ve sorumsuzluk örneğidir.” diyor. Sakarya Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Musa Taşdelen ise toplumda silah taşımanın bir gelenek olduğunu belirtirken, eğlencelerde silah yerine geçecek zararsız bir aracın kullanılmasının özendirilmesini önerdi. Eski Türklerde düğün ve benzeri törenlerde gökyüzüne ok atıldığını anlatan Taşdelen, “Türk kültüründe at, kadın ve silah en çok önem atfedilen üç değerdir. Ancak eğlencelerde silah yerine geçecek zararsız bir aracın kullanılması için çalışma yapılırsa, bu sosyal sorun çözülebilir.” diye konuşuyor.

25 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor

Bireysel silahsızlanmanın önüne bir türlü geçilemiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 2005 verilerine göre, taşıma ruhsatlı silah sayısı 284 bin 289 iken bulundurma ruhsatlı silah sayısı da 312 bin 832’ye ulaştı. Türkiye’de 597 bin 121 adet silah bulunuyor. Kayıtlı olan yivli av tüfeği sayısı da küçümsenmeyecek kadar çok: 4.568. Ruhsat sayısı sıralamasında Ankara ilk sırada yer alırken başkenti İstanbul, Antalya ve İzmir izliyor. Eski Türk Ceza Kanunu’nda (TCK) magandalara ‘dikkatsizlik ve tedbirsizlik sonucu ölüme sebebiyet vermek’ maddesi işletiliyor ve 5 yıla kadar hapis öngörülüyordu. Yeni TCK ile birlikte ölüme sebebiyet vermesi durumunda magandaya 25 yıla kadar hapis cezası verilebiliyor. Yine eski kanunda ‘meskûn mahalde ateş etmenin’ cezası iki yıla kadar hapisken, yeni kanunda ‘silahla havaya ateş etmek’, ‘genel güvenliğin tehlikeye sokulması’ başlığı altında düzenlendi ve 6 aydan 3 yıla kadar hapis cezası getirildi. Kimse yaralanmasa dahi havaya ateş açmanın 6 ay cezası var. Kasten adam öldürme veya yaralamada bu ceza artırılıyor.

Düğünde bıçaklı kavga: 2 ölü

Aydın’ın Söke ilçesinde bir düğünde çıkan kavgada 2 kişi öldü. Olayla ilgili 8 kişi gözaltına alındı. Cumhuriyet Mahallesi Aydın Sokak üzerinde Ekrem Eser’in kızı Hülya Eser ile Malatyalı damat adayı Fuat Boz’un düğün töreni öncesi, kız evinin önünde eğlence düzenlendi. Eğlence sırasında, düğün sahipleri ile komşuları arasında bir siyasi parti bayrağının açılması nedeniyle tartışma çıktı. Kavgaya dönüşen tartışmada Bülent Y. ve Ferdi K. bıçakla yaralandı. Yaralılar kaldırıldıkları Söke Devlet Hastanesi’nde tüm müdahalelere rağmen kurtarılamadı. Polis olay yerinde yaptığı soruşturmada, kavgaya karıştıklarını tespit ettiği 11 kişiyi gözaltına alındı. Bu arada Bülent Y. ve Ferdi K.’nın cenazeleri Savuca beldesinde toprağa verildi.

‘Eğlenirken öldürme’de Türkiye birinci

2006 yılının ilk 8 ayındaki bilanço iç karartıyor. Düğünlerde havaya açılan ateş sonucu 7 kişi öldü. ABD'deki bir araştırmaya göre dünyada kutlama adı altında serseri kurşuna kurban gidenlerin en fazla yaşandığı ülkelerin başında Türkiye geliyor. Türkiye'yi Porto Riko ve Dominik Cumhuriyeti izliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious