Düğünde tek tabaktan yemeğe yasak geldi

Düğünde tek tabaktan yemeğe yasak geldi.11770
  • Giriş : 08.07.2009 / 11:16:00

Isparta Sağlık Müdürü Süleyman Önal, İl Hıfzıssıhha Kurulu kararı doğrultusunda düğünlerde aynı tabaktan yemek yemenin yasaklandığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önal, gazetecilere yaptığı açıklamada, düğünlerdeki yemek kültürünün sağlığa uygun olmadığını belirtti. Vali Ali Haydar Öner'in bilgisi doğrultusunda, İl Hıfzıssıhha Kurulu'nda insan sağlığı açısından risk taşıyan aynı tabaktan yemek yeme uygulamasının yasaklanmasının kararlaştırıldığını kaydeden Önal, ''Isparta gibi modern bir ilde insan sağlığı açısından büyük tehlike arz eden bu geleneğin bu çağda hala sürmesi çok yanlış'' dedi.

Eskiden hepatit gibi bulaşıcı hastalıkların bu kadar bilinmediğini, sağlık alanındaki gelişmelerle bu tür hastalıkların nereden ve nasıl bulaştığının rahatça öğrenilebildiğini dile getiren Önal, şunları kaydetti:

''Bir masa etrafında 5 ya da 10 kişi toplanıyor. Kaşık 10 ayrı kişinin ağzına bulaşıyor, tükürüğüyle karışıyor ve sıvı olan çorbaya daldırılıyor. 10 kişinin ağzı o çorbanın içinde. Aynı aile fertleri içinde olsa sorun değil. İnsanlar birbirinin hastalıklarını bilebiliyor. Ama tanımadığınız insanlarla yemek yiyorsunuz, bu büyük bir risk.''

Herkes için ayrı servis tabağının uygun görüldüğünü ifade eden Önal, tek servis uygulamasına izin vermeyeceklerini vurguladı. Önal, bu konuda kendilerine fotoğraf getirilmesi ya da ihbar edilmesi durumunda düğün sahibine ceza kesileceğini ve hatta düğünlerin denetleneceğini söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*