Düğünü fidye ile yapacaklardı

  • Giriş : 18.10.2006 / 00:00:00

Adana'da kaçırdıkları çocuktan gelecek fidye ile evlenmek isteyen Hüseyin Polatdemir ve kendisine yadım eden biri kadın üç kişi yakalandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Alınan bilgiye göre olay geçtiğimiz günlerde Fuzuli Caddesi Demir Köprü mevkiin de meydana geldi. Ali Dede Mahallesi, Mısır Çarsışı'nda cep telefonu bayiliği yapan İbrahim Geyik'in (45) 19 yaşındaki oğlu Ahmet Geyik, geçtiğimiz pazartesi günü 'Kız arkadaşımla buluşacağım' diye evden ayrıldıktan sonra bir daha da haber alınamadı.

Oğlunun gidebileceği yerleri araştırmaya başlaşan İbrahim Geyik'i arayan kimliği belirsiz kişiler, "Çocuğun elimizde, daha sonra söyleyeceğimiz yere 500 bin YTL getirmezsen onu öldürürüz" diyerek fidye isteğinde bulundu. İnandırmak için de kaçırdıkları şahsın sesini dinleten fidyeciler, "Polise haber verirsen onun cesedini alırsın" diyerek tehdit etti.

Diyaliz hastası olan çocuğunu kurtarmanın yollarını arayan İbrahim Geyik, Cumhuriyet Savcılığı ve Emniyet Müdürlüğü'ne başvurarak oğlunun kaçırıldığı haberini verdi. Geyik'in başvurusu üzerine harekete geçen Adana Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi'ne bağlı Gasp Bürosu ekipleri, Cumhuriyet Savcılığı'nın izniyle telefonları dinlemeye alırken, kaçırılan gencin görüştüğü arkadaşlarına ulaşmaya çalıştı.

Olaydan önce Ahmet Geyik'in tanımadığı bir kız tarafından telefonla arandığını, kendisini Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Ttıp Fakültesi'nde öğrenci olarak tanıtan bayanın, tanışmak isteyerek randevu verdiğini tespit etti. Telefondaki sevgilinin olayla ilgisi olabileceğini değerlendiren ekipler çalışmasını sürdürürken, fidyecilerin bir daha aramaması dikkatlerini çekti. Bunun üzerine aileye yakın olan birinin kaçırmayla bağlantısı bulunabileceğini tahmin eden ekipler, bu yönde de soruşturma başlattı.


PARA İÇİN KUZENİNİ KAÇIRTTI


Yaptığı çalışmalarda polis, aileyle pek güreşmeyen teyze oğlu Hüseyin Polatdemir'in olay günü ve sonrasında ailenin yanında olduğunu, kaçırılma ile ilgili İbrahim Geyik ile birlikte polis karakoluna da gittiğini belirledi. Bilgisine başvurmak için Hüseyin Polatdemir'i aramaya başlayan polis, en samimi arkadaşı olan Ramazan Aslan'a (25) ulaştı. Görüşme yapmak isteyen ekipleri karşısında gören Aslan, bir anda kaçırma olayının bütün ayrıntılarını anlatarak suçlarını itiraf etti. Geyik'i kaçırma teklifinin Hüseyin Polatdemir'den geldiğini, sevgilisini de yem olarak kullandıklarını söyleyen Aslan ifadesinde, "Hüseyin teyzesinin oğlu Ahmet'in çok zengin olduğunu, babasının da istediğimiz parayı verebileceğini söyleyerek kaçırmayı teklif etti. Oturup plan yaptık, önce kız arkadaşım Sevda Baban (18) telefonla Ahmet'i arayacak, kendisini bir arkadaşının vasıtasıyla tanıdığını ve birlikte olmak istediğini söyleyerek tuzağa düşürecekti. Hüseyin'i tanıdığı için 50'şer bin YTL teklif ederek Onur Aygül (22) ile Tuna Çalıkaş da (27) yardım edecekti. Kaçırdıktan sonra da Onur'un evinde tutacaktık" diyerek planlarını ayrıntılarıyla anlattı.

"Sevda benim kız arkadaşım, bu işten sonra karımdan boşanıp kendisiyle evleneceğimi söyleyerek plana dahil ettim. Sevda, Ahmet Geyik'i 3 gün üst üste arayıp, aşık olduğunu söyledi, tanışmak için Seyhan Nehri kıyısındaki Mimar Sinan Kültür Parkı yanında randevu verdi. Ahmet buluşma yerine gelince Tunç ile Onur adındaki arkadaşlar da önceden kiraladığımız otomobille gelip Ahmet'i silahla tehdit ederek kaçırdı. Gözleri bağlanıp, el ve ayakları bantlanan genç, Onur Aygül'ün evine götürüldü" dedi.

Geceyi Aygül'ün evinde geçiren Ahmet Geyik, ertesi gün polis ekiplerince düzenlenen operasyonla kurtarıldı. Hüseyin Polatdemir, Ramazan Aslan, Sevda Baban, Onur Aygül ile Tuna Çalıkaç 'Silahla adam kaçırma, alıkoyma, fidye isteme' suçlarından gözaltına alındı. Zanlılar sorgularının ardından adliyeye sevk edildi.

Bu arada polisin yaptığı başarılı bir operasyonla sağ olarak kurtarılan Ahmet Geyik ise emniyet müdürlüğünden çıkışta, "Çok korktum, başıma silah dayadılar. Neler olup bittiğini anlayamadım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious