Dul ve yetimler ölüm aylığı alabilecek

Dul ve yetimler ölüm aylığı alabilecek.9207
  • Giriş : 16.02.2008 / 10:23:00

Sosyal Güvenlik Reformu Kanunu Tasarısı'na Meclis Plan-Bütçe Alt Komisyonu'nda son şekli verildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Komisyon Başkanı AK Parti Ankara Milletvekili Zekai Özcan'ın verdiği bilgiye göre tasarıda yapılan düzenleme ve değişikler şunlar:

SSK'lı ve yeşil kartlılar da artık sevksiz olarak üniversite hastanelerine ve özel hastanelere gidebilecek. Yurtdışı müteahhitlik hizmetlerinde çalışan işçilere kısa vadeli sigorta yapılacak. Bu yöntemle Irak'ta düşen uçakta ölen işçiler ile Kazakistan'daki saldırıda yaralanan işçiler ölüm veya malullük aylığı almaya hak kazanabilecek. Genel Sağlık Sigortası kapsamında, bir işte çalışmayan kişilerin primlerini devlet ödeyecek. İşsizlik ödeneği alan vatandaşların sosyal güvenlik primleri de İş-Kur tarafından ödenecek.

Memur ve işçiler eşitleniyor

Tasarıyla SSK'lıların ölüm aylığından yararlanması için 900 gün prim ödeme şartı 1800 güne çıkarılıyor. İş-Kur tarafından 6 ay ödenen işsizlik ödeneği 2000 iş gününe kadar ödenebilecek. Devlet memurlarının ödeme gün sayısı da 3600 günden 1800 güne indirilerek memurlar ile işçiler eşitleniyor. Böylece 3600 gün şartı nedeniyle ölüm aylığı alamayan binlerce dul ve yetimde ölüm aylığı alabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious