Dumansız yangınla mücadele sürüyor

  • Giriş : 10.09.2006 / 00:00:00

Karadeniz ormanlarında dumansız yangınla mücadele sürüyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Artvin ormanlarında 8 yılda 1 milyon metreküp ağacı yok eden üç böceğe karşı 3 şekilde müdahale eden Artvin Orman Bölge Müdürlüğü, bütün yoğunluğunu Milli Park olan Hatila Ormanları'na yöneltti.

Artvin ormanlarına ilk kez 1980'li yıllarda bulaşan Ips typograhpus, Ips sexdentatus ve Dendractanus micons adlarındaki 3 böcek son 8 yılda yaklaşık 1 milyon metre küp ağacı kuruturken, 1998 yılından sonra Orman Bölge Müdürlüğü'nce başlatılan çalışmalar ile 165 bin hektar ladin ormanı kurtarıldı. 1998 yılında ilk kez ağaç kurumalarının başlaması ile birlikte mücadelesine hız veren Orman Bölge Müdürlüğü, bu tarihten sonra öncelikle mekanik ve biyolojik olmak üzere 2 çeşit yöntem ile mücadele yaptı. Bu yılda öncelikle Dendractanus micans adlı böcek için laboratuarlarda Rhizofagus grandis üretilerek söz konusu böceğin etkisiz hale getirilmesi için önemli bir adım atılmış oldu.

Son yıllarda Ips cinsleriyle mücadeleye başlayan müdürlük, mücadele yöntemini de 3'e çıkararak biyolojik- böcek üretimi, mekanik-istihsallı mücadele yöntemlerine biyoteknik- feromen tuzaklar asılması yöntemini de ekledi. Feromen tuzaklar sayesinde1998 yılından bu yana 95 bin adet tuzak asılırken, 400 milyon adet böcek toplanıp yok edildi.

MÜCADELE HATİLA MİLLİ PARKINA KAYDIRILDI

Böcekler, 165 bin hektar ormanlık alanı tehdit ederken özellikle de milli park olması sebebiyle müdahalede gecikilen Hatila ormanlarına büyük zararlar verdi. Hatila Milli Parkı'nda 2003 yılında alınan özel izinle çalışmalarını bu ormanlara kaydıran Orman Bölge Müdürlüğü, ilk olarak kurumuş ağaçları keserek ormandan uzaklaştırdı. Ardından astıkları feromen tuzaklarla mücadeleyi sürdüren ekipler, müdahale ettiği alanlarda büyük bir başarı elde etti. Hatila Ormanları'nda 26 yılda toplam 500 bin metreküp ağacı kurutan böcekler böylelikle kontrol altına alınırken, dumansız yangının söndürülmesi yolunda önemli adımlar atılmış oldu.

Çalışmalar ile ilgili olarak bilgi veren Orman Zararları ile Mücadele Şube Müdürü Yaşar Aksu, 2003 yılında alınan özel izinle mücadelenin başladığını vurgulayarak, "Hatila Vadisi milli park olması nedeniyle müdahalede gecikildi. Müdahale ettiğimiz alanlarda büyük başarı elde ettik. Ancak yol olmaması nedeniyle ulaşamadığımız alanlarda ise sonuç kötü. Ancak artık bu alanlar için bir şey yapamayacağız. Çünkü bu bölgedeki ağaçlar kurudu. Böceklerde buradan uçtu. Bizim bu mücadelede 1998 yılından beri yakaladığımız böcek sayısı 400 milyon adettir. Bir böcek 60 yumurta koyarken, bu yumurtaların yarısı dişi yarısı erkektir. Bir erkek genel olarak 2 dişi ile çiftleşiyor. Yılda 3 üreme olduğu zaman hesap yapıldığından bir böcek bir yılda 54 bin adet böceğe ulaşmaktadır. Bu açıdan yakalan her bir böcek bizim için önemlidir. Eğer biz 8 yılda 400 milyon adet böceği yakalamasaydık, 8 yılda ortalama 30 milyar adet böcek olabilecekti ve bu böceklerde belki de bir milyon metreküp yerine 4 milyon metreküp ağacı kurutabilecekti." diye konuştu.

Artvin Orman İşletmesi Bölge Müdür Yardımcısı Cihangir Dedeağaoğlu ise Artvin ormanlarında dumansız bir yangın olduğuna dikkat çekerek, Orman Bölge Müdürlüğü'nün yaptığı çalışmalar ile büyük başarılar elde edildiğini ifade etti. Batı'da ve güneyde yaşanan yangınların halkta büyük üzüntülere neden olduğunu hatırlatan Dedeağaoğlu, "Bu böceklerin oluşturduğu yangın dumansız olduğu için vatandaşlarımızca pek fark edilemediği gibi ulusal basının da dikkatini çekmedi. Ancak eğer müdahalede etkisiz kalınsaydı tüm Karadeniz ormanlarının yanı sıra bölgemizdeki ve sınır dışındaki ormanları da yok edecekti. Artvin Orman Bölge Müdürlüğü olarak mücadelede kararlıyız ve bundan böyle bu böcekler nedeniyle bir tek ağaç dahi kaybetmek istemiyoruz." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious