Dumplupınar Belediye araçlarına haciz

Dumplupınar Belediye araçlarına haciz.13224
  • Giriş : 26.06.2009 / 14:09:00

Kütahya'nın Dumlupınar ilçesi Belediyesine ait aracın, 13 yıl önce çarparak ölümüne neden olduğu kişinin yakınlarının kazandığı tazminat davası sonrası, belediyeye ait tüm gayrimenkullere haciz kararı alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, Yaşar Türk'ün kullandığı belediyeye ait 43 NC 657 plakalı toplu ulaşım aracı, 19 Şubat 1996'da 30 yaşındaki İsmet Mıstak'a çarparak ölümüne neden oldu.

Kazada hayatını kaybeden İsmet Mıstak'ın babası Süleyman, annesi Şerife, eşi Emine ve oğlu Serhat Mıstak tarafından Dumlupınar Belediyesi ve Yaşar Türk aleyhine, Kütahya 2. Asliye Hukuk Mahkemesinde açılan ceza ve tazminat davası, 2000 yılında sonuçlandı. Mahkeme heyeti, belediyenin 104 bin lirayı aileye ödemesine karar verdi.

Mahkemenin ilamı doğrultusunda Mıstak ailesinin avukatı İbrahim Altıner tarafından, 2000 yılında icra takibi başlatıldı. Takip devam ederken, belediye encümenince, belediyeye ait gayrimenkullerin tamamına ''kamu yararı'' kararı alındı.

Ailenin, avukatı aracılığıyla Eskişehir 1. Bölge İdare Mahkemesine başvurması üzerine, mahkeme tarafından ''kamu yararı'' kararının kaldırılmasına hükmedildi.

İcra takibi sürecinde mahkemeye yapılan müracaatlarla belediye başkanlığının makam aracı satıldı ve Yaşar Türk'ün maaşının dörtte birine haciz kararı verildi. Bu şekilde aile, tazminat bedelinin yaklaşık 18 bin lirasını tahsil edebildi.

Daha sonra ailenin avukatının başvurusu üzerine maddi ve manevi tazminata ilişkin belediyeye ait cami, hizmet binası, mezarlık ve çeşmeler gibi kamu yararı bulunanların dışındaki yaklaşık 90 parsel gayrimenkule haciz kararı alındı.

-MISTAK AİLESİNİN AVUKATI İBRAHİM ALTINER-

Avukat İbrahim Altıner, AA muhabirine, belediyenin başvurusu üzerine tazminat davasının Yargıtay'a intikal ettirildiğini, ancak bu makamın, Kütahya 2. Asliye Hukuk Mahkemesinin aldığı tazminata ilişkin kararı onadığını söyledi.

2000 yılında icra takibi başladığında 104 bin lira olan tazminat bedelinin bugün yasal faizi ve tahsil edilen miktar düşüldükten sonra 381 bin liraya ulaştığını bildiren Altıner, söz konusu gayrimenkullerin değer tespiti için Kütahya İcra Müdürlüğünün talimatıyla Altıntaş 2. İcra Müdürlüğünce çalışmalar yürütüldüğünü anlattı.

Altıner, ''kıymet takdiri'' işlemleri sırasında, belediyenin hizmetine tahsis edilen ve kamu yararı bulunan gayrimenkullerin ayrılacağını, diğerlerinin satışa çıkarılacağını belirtti.

İsmet Mıstak'a çarparak ölümüne neden olan Yaşar Türk'ün halen belediyede şoför olarak çalıştığını anımsatan Altıner, onun maaşının dörtte birinin hacizli olduğunu ifade etti.

-''AİLE, UZLAŞMA İÇİN ÖNERİLEN MİKTARLARI REDDETTİ''-

İbrahim Altıner ile 2004 yılından bu yana serbest avukatlık yapan oğlu Kürşat Altıner de, tazminat bedelinin ödenmesi konusunda yaklaşık 9 yıldır Dumlupınar belediye başkanları ve İller Bankası yetkilileriyle yapılan görüşmelerden olumlu sonuç alınamadığını bildirdi.

Belediye yetkililerinin tazminatta uzlaşılması amacıyla bundan 4-5 yıl önce 60 bin lira, bu yıl için de 80 bin lira olarak yaptıkları tekliflerin ailece kabul görmediğini dile getiren Altıner, şöyle konuştu:

''Dumlupınar Belediyesinin maliki olduğu kamu yararı bulunanların dışındaki gayrimenkullere haciz kararı alındı. Aile, belli bir miktarda uzlaşmaya razı, ancak verilen teklifler küçük miktarlarda olduğu için kabul etmiyorlar. Kamu malı olduğu için belediye binasının satışı yapılamıyor. Söz konusu arazilerin en küçüğü 200-300 metrekare, en büyüğü 8-10 dönüm büyüklüğünde. Satışlar gerçekleşince belediye büyük zarar uğrayacak, aile de alacağını tam olarak tahsil edemeyecek. Asıl şikayetimiz, İller Bankası'nın 2000 yılından bu yana bu konu için hiçbir adım atmamasıdır. Bugüne kadar belediyeye bu borcu ödemeleri için kaynak aktarımı yapılmadı.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*