Dün doğdu bugün Hacı olmaya gitti

Dün doğdu bugün Hacı olmaya gitti.7871
  • Giriş : 14.11.2008 / 16:01:00
  • Güncelleme : 05.09.2016 / 23:30:33

Annesi bekarken hacca gitmek için kayıt yaptırdığı için Ziya hiç akıllarda yoktu. Kuralar çekildi, anne hak kazandı ve sonra o doğdu. Şimdi kutsal topraklarda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Konya'dan bu yıl hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gitmeye hazırlanan aile, bebeklerini de yanlarında götürüyor. Karapınar ilçesindeki Zeliha Kılıçlı, 2 aylık bebeği Ziya ile hacca gitmek için gün sayıyor.

Hacı adayları hac farizalarını yerine getirmek için kafileler halinde kutsal topraklara  yolculuğa başladı. Bu sene Konya'dan 4 bin kişi hac farizasını yerine getirmek için Suudi Arabistan'a gitmeye hazırlanıyor. Her yaştan hacı adayının bulunduğu kafileler doğru yola çıktı.

Konya'dan yolculuğa çıkacak 17 kafile içinde 7'den 77'ye her yaştan hacı adayı bulunuyor. Konya'nın Karapınar ilçesinden hacca gidecek olan Zeliha Kılıçlı'nın 2 aylık bebeği Ziya da, kafilenin en küçük yolcusu olarak kayıtlara geçecek.

Geçen yıl hacca yazılan anne Zeliha Kılıçlı, çekilen kurada kendisinin de isminin çıktığını ve çok heyecanlı olduğunu söyledi. 2 aylık Ziya bebeğin küçük olması nedeniyle kutsalk topraklara bebeğini de götürmek zorunda kaldığını ifade eden anne Kılıçlı, "Geçen sene evlenmeden önce hacca yazılmıştım. Bir bebeğimiz dünyaya geldi. Şimdi annem, babam ve oğlumla birlikte kutsal topraklara gideceğiz. Çok büyük bir heyecan ve mutluluk içerisindeyim. Eşim de hac için müracaat etmişti ancak ona çıkmadı. Bu yüzden de üzülüyorum." diye konuştu. Kılıçlı ailesi, minik bebekleri için hacı kıyafetlerini bile diktirmiş. Hafta sonu, kafile olarak yola çıkacaklarını söyleyen Zeliha Kılıçlı, "Hac kıyafetlerimizi hazırlarken bebeğimize de bir kıyafet diktirdik. Ailece çok mutluyuz. Yavrumuza da kutsal topraklara gitmek nasip oldu. İnşallah ülkemiz için hayırlı bir evlat olur" diye konuştu. Zeliha Kılıçlı'nın babası Tahir Yazar ise kutsal topraklara aileden 6 kişinin gideceğini anlatarak, torunu için bu olayın güzel bir hatıra olarak kalacağını dile getirdi.

Konya İl Müftüsü Şükrü Özbuğday da, aileyi bu karardan ötürü tebrik ederek, "İnşallah bu yavrumuz da vatanına ve milletine hayırlı bir insan olacaktır. Tüm hacı adaylarımızın 'haccı kabul olsun" ifadelerine yer verdi.

Öte yandan, Konya'dan kutsal topraklara gidecek olan 4 bin hacı adayından büyük çoğunluğunu bayanlar oluştururken yaş ortalaması ise 51- 55 arasında bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*