Dündar’ın mağdurları mahkemede

Dündar’ın mağdurları mahkemede.9727
  • Giriş : 26.05.2009 / 12:17:00

Dündar testislerinden rahatsız şahsın hem kişilik haklarını rencide etmiş hem de yengesini sevgili gibi tanıtmış.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Uğur Dündar'ın mağdurları mahkemede

Önceki akşam çıktığı Star Haber televizyonunda yalan haber yapmadığını söyleyen Uğur Dündar, “Tesettür faciası” haberinin mağdurları ve haber kaynağı tarafından mahkemeye verilmişti.

Üsame Karakış'ın haberi

Star Ana Haber'e çıkarak kendisi hakkında yapılan haberlere ateş püsküren ve kişiye özel bilgilerin deşifre edildiğini iddia eden Uğur Dündar, 40 yıllık meslek hayatında hiç yalan haber yapmadığını iddia etti. Oysa Uğur Dündar, 2006 yılında Konya'da başörtüsü karşıtlığına malzeme yaptığı ve sözde hakkını savunduğu haber kaynağı Ali Fuat Gündoğdu isimli çoban tarafından bile dava edilmişti.

UĞUR DÜNDAR'IN 'YALAN'INA 300 MİLYARLIK TAZMİNAT DAVASI

2007 senesinde Konya Numune Hastanesi'nde görevli kadın doktorlardan Ayşe Yüceaktaş ve Keziban Arbağ'ın çobanlık yapan Ali Fuat Gündoğdu'nun testis ultrasonunu çekmedikleri iddia edilerek, internet ve yazılı basın organları kanalıyla kişisel haklarına saldırı yapıldığı gerekçesiyle, haberi yapan Uğur Dündar ve Hürriyet gazetesi hakkında toplam 300 bin TL'lik maddi ve manevi tazminat davası açmıştı.

ÇOBAN DA MAĞDUR OLMUŞ!

Testis ultrasonu çekilmediği ileri sürülen Ali Fuat Gündoğdu da Uğur Dündar ve Hürriyet gazetesine yalan haber konu yapılarak mağdur edildiği gerekçesiyle 50 milyarlık tazminat davası açmıştı. Gündoğdu, Hürriyet gazetesi ve Uğur Dündar'ın yaptığı yalan haber ile yanlış yönlendirmeler sonucu iyice yıkıldığını belirtmişti.

Konya Asliye Hukuk Mahkemesi'ne avukat Mustafa Atılgan tarafından verilen dilekçede Ali Fuat Gündoğdu'nun 2006 yılı Kasım ayı içerisinde testislerinden rahatsız olduğu için tedavi edildiği, yapılan tedavi sırasında görevli personelin ihmalinden dolayı testislerinden birisini kaybettiği belirtildi.

Olayın Hürriyet gazetesi tarafından 17 Aralık 2006 günü “Tesettür faciası” ve 19 Aralık 2006'da ise “O bayan doktor hayamı çekmedi” başlıkları ile haberleştirildiği belirtilen dilekçede, bu haber de Ali Fuat Gündoğdu'nun söylemediği şeylerin yazıldığı, kamuoyunun yanlış bilgilendirildiği ve kimliğinin deşifre edildiği anlatıldı.

Dilekçenin devamında Hürriyet muhabirinin Mersin'in Mut ilçesindeki yengesi ile çektirdiği fotoğrafı, “uzaktan bir akrabası ile köy yolunda bu fotoğrafı çektirdi” alt başlığı ile verilerek yengesinin arkadaşı gibi tanıtıldığı, bu haber sebebiyle köyündeki herkesin “yengenle arkadaş mı oldun?” diye Ali Fuat Gündoğdu'yu ayıpladığı, mağdurun kişiliği ve duygularının altüst olduğu kaydedildi.

Gündoğdu'nun, doktorların yaptığı yanlış tedavi sonucu testislerini kaybetmesi yetmezmiş gibi, Hürriyet gazetesi ve Uğur Dündar'ın yaptığı yalan haber ve yanlış yönlendirmeler sonucu iyice yıkıldığı belirtilen dilekçenin sonuç bölümünde davalıların, Ali Fuat Gündoğdu'nun kişilik ve hasta hakları ile mânen yıkılmasına yol açtığı gerekçesiyle, 50 milyar manevi tazminat cezasına çarptırılmaları talep edildi. Uğur Dündar'ın, bu dava sebebiyle tazminat talebiyle ilgili yargılanmasının sürdüğü öğrenildi.

Vakit

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*