Dunga Türk kültürüne hayran

Dunga Türk kültürüne hayran.11607
  • Giriş : 04.02.2008 / 16:11:00

Brezilya Milli Takım Teknik Direktörü Carlos Dunga, Türkiye'deki saygı kültürüne hayran kaldığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Zaman Gazetesi 'Yılın Sporcusu Ödül Töreni'ne onur konuğu olarak katılan Dunga, kısa süreli Türkiye seyahatinde insanların davranışlarından çok etkilendiğini belirtti.


Anafen Kolejleri'nden Sabahattin Zaim İlköğretim Okulu'nda dün öğrencilerle bir araya gelen ünlü teknik adım, "Türkiye'deki insanlar, bilhassa gençler çok saygılı ve iyi bir terbiyeye sahipler. Bunun nedeni de ailelerden kaynaklanıyor. Bu bakımdan Türk aile yapısının çok iyi olduğunu tahmin ediyorum." dedi.


Eğitimin ve çalışmanın günümüz dünyasında son derece önemli olduğuna ısrarla değinen Dunga, "Hem sporculuk hem de teknik adamlık yaşamımda başarıyı yakalamamın nedeni düzenli bir hayata ve çok çalışmaya bağlıyorum. Eğer düzgün bir hayat tarzım olmasaydı bugün bu konumda olamazdım. Bu okulda ortam çok güzel sizler gibi eğitim fırsatı bulamayan dünyada pek çok çocuk var. Bu fırsatları iyi değerlendirmelisiniz." açıklamasını yaptı. Öğrencilerin sorularını içtenlikle yanıtlayan başarılı hoca, kendisine sorulan soruları şu şekilde cevapladı: "Dünyada 21 kez dünya kupası kaldırıldı. Bunların beşini Brezilya kaldırdı. İşte bu kupalardan birini kazanmak ve kaldırmak anını hiçbir zaman unutamam. Türk futbolu, bizim Futbol anlayışımıza çok benziyor. 2002'deki maçı da hatırlıyorum. Bizim için zor bir maç olmuştu. Şu anki hedefim olimpiyatlara ve dünya kupasına takımlarımı en iyi şekilde hazırlamak. Eğer ilerde Türkiye'den bir teklif gelirse neden olmasın."

Türk futbolunda en fazla beğendiği futbolcunun Yıldıray Baştürk olduğunu belirten Dunga, "Türkiye'de çok sayıda Brezilyalı futbolcu var. Ayrıca Brezilyalı ünlü isim Zigo burada. Türk futbolu da bize benzediği için bu tür bir yakınlaşma var." şeklinde konuştu. Daha sonra Anafen Futbol ve hentbol takımı öğrencilerine forma imzalayan başarılı hoca, kendisine hediye edilen ödülleri dolayı okul yetkililerine teşekkür etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious