Dünkü CHP Mersin mitinginin analizi

  • Giriş : 27.05.2007 / 13:47:00

CHP, seçim kampanyasının 'kostümlü provası' sayılan ilk mitingini Mersin'de yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ancak geçmiş yıllardan farklı bir başlangıç oldu. Mersin, Cumhuriyet mitinglerinin devamı gibiydi.

Tandoğan ve Çağlayan'a giderken parti bayraklarını evde bırakanlar Mersin'e getirmişti. Sloganlar ve kürsüden atılan nutuklar da ADD gösterilerinden farksızdı: Türkiye laiktir laik kalacak, Tayyip baksana kaç kişiyiz saysana...

Sunucu, "Mustafa Kemal'in bekçileri, hoş geldiniz." derken, Tuncay Özkan, kürsüden seçmenini selamladı. Tıpkı, Şanal Saruhan ve Nur Serter gibi... Sanatçılar da eski gösterilerden kalmaydı. Cumhuriyet mitinglerini oya dönüştürmek isteyen CHP, bol sanatçılı bir kampanya yürütüyor. Edip Akbayram, Onur Akın ve Sadık Gürbüz, Baykal'dan önce kürsüye çıkıp 'mesaj dolu' parçalar seslendiriyor. Pir Sultan Abdal'ın bir eseriyle giriş yapan Sadık Gürbüz, ardından 'Ankara Türküsü'nü okuyor. Daha sonra gelenler de 'damar'dan girmeyi ihmal etmiyor; popçu Çelik, Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi ve 10. Yıl Marşı'yla kalabalığa coşkuyu veriyor.

Son olarak da Ayten Alpman sahnede. Kıbrıs Barış Harekatı'ndan bu yana 30 yıldır söylenen 'Memleketim'i seslendiriyor. Alpman, dün bir gazeteye verdiği mülakatta, "Siz memleketimin çok milliyetçi bir yere çekildiğini hissediyor musunuz?" sorusu üzerine, "Yok. Bana solcu denemez; ama AKP'yi de tasvip etmiyorum." karşılığını veriyordu, oyunun CHP'ye gideceğini ekleyerek. Kalabalığın toplanmaya başladığı saatlerde CHP'liler, Bulutsuzluk Özlemi'nden 'Acil Demokrasi'yi dinliyordu. CHP lideri de, 'demokrasi' talebinin farkında olmalı ki, "Ne Cumhuriyet'ten vazgeçeriz ne demokrasiden vazgeçeriz." diye başladı konuşmasına. CHP, dün aslında seçim kampanyasının ilk mitingini yapmadı. Deniz Baykal, Cumhuriyet mitinglerini kürsüye çıkarak devam ettiriyor.

SÜLEYMAN KURT / MERSİN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious