Dünkü referandumda halkın yüzde 68.92'si "evet" dedi

Dünkü referandumda halkın yüzde 68.92'si
  • Giriş : 22.10.2007 / 09:51:00

Dün yapılan Anayasa değişikliği referandumundan çıkan ''evet'' sonucu CHP ve MHP'yi memnun etmedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

CHP'den ''Değişiklik demokrasinin mantığını bozuyor'', MHP'den de ''Hayırlı olmayan bir sonuç ortadadır'' açıklaması geldi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Özyürek, Türkiye'nin parlamenter demokrasinin mantığını bozan bir Anayasa Değişikliği ile karşı karşıya kalındığını savundu.

Özyürek, oylanan metni bir "hukuk garabeti" olarak nitelendirdi. Oylamanın sandık kurulları usulüne uygun olarak oluşturulmadan başlatıldığını iddia eden Özyürek, bu yönde önemli tespitleri olduğunu ve gerekli başvuruları yaptıklarını söyledi.

MHP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Şandır ise "Anlamsız, faydasız ve getireceği belirsizliklerin tehlikesi kapsamında, hayırlı olmayan bir sonuç ortadadır" dedi.

Şandır, "Şimdi 11'inci Cumhurbaşkanı ve 11'inci Cumhurbaşkanı'nın görev süresi tartışılacaktır. Bugünkü TBMM'nin görev süresi de tartışılacaktır. Ama katılımın bu kadar yüksek olması, 'evet' oyunun bu kadar yüksek olması dolayısıyla, toplumsal bir maliyet ödeme gibi bir sonucu hep beraber izleyeceğiz. Toplum verdiği kararın sonuçlarına katlanacaktır" diye konuştu.

Anayasa paketi halkoyuyla kabul edildi

Anayasa değişikliği paketine ilişkin halkoylamasının resmi olmayan kesin sonuçlarına göre, katılımcıların yüzde 68.92'si ''evet'', yüzde 31.08'i ''hayır'' oyu kullandı.

Böylece, cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini de öngören Anayasa Değişikliği paketi kabul edilmiş oldu.

Referanduma katılım oranı yüzde 67.54 olarak gerçekleşti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious