Dünya, Amerika'nın Irak'tan çekilmesini istiyor...!

Dünya, Amerika'nın Irak'tan çekilmesini istiyor...!.13123
  • Giriş : 06.09.2007 / 15:32:00

İnsanların yüzde 67'si Amerikan askerlerinin Irak'tan en geç bir yıl içinde çekilmesini istiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

BBC tarafından dünya genelinde yapılan bir anket sonucuna göre, insanlar yüzde 67'si Amerikan askerlerinin Irak'tan en geç bir yıl içinde çekilmesini istiyor.

Toplam 22 ülkede 23 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada 4 kişiden sadece biri Amerikan askerlerinin Irak'ın güvenliği için kalması gerektiğini düşünüyor.

Yine ankete katılanların yüzde 49'u Amerika'nın Irak'ta sürekli kalacak şekilde bir askeri üs kurma niyetinde olduğu, yüzde 36'ının ise Irak'ın istikrarlı bir hale geldiğinden tüm askeri varlığını bu ülkeden çekeceğine inanıyor.

Anket araştırmasından en dikkat çekici nokta ise Amerikalıların görüşleri. Her beş Amerikalıdan üçü kendi ülkesinin askerlerinin bir yıl içinde Irak'tan çekilmesini, bunların içinde yüzde 24'lük kısım bir an önce çekilmesini, yüzde 37'lik kesim ise bir yıl içinde çekilmeyi düşünüyor. Bunun dışında kalan yüzde 32'lik kesim ise Irak'ın güvenliği sağlanana dek koalisyon askerlerinin bu ülkede kalmalarını istiyor. Amerika dışında Irak'ta askerleri bulunan koalisyon ülkelerinin çoğunluğu da yine askerlerin Irak'ı bir an önce terketmelerinden yana. İngilizlerin yüzde 65, Güney Korelilerin yüzde 63'ü, Avusturyalıların ise yüzde 63'ü askerlerin Irak'tan çekilmelerinden yana.

Kenya, Filipinler ve Hindistan bir yıl içinde askerlerin çekilmesi konusunda kararsız olmakla birlikte Irak'ın güvenliğinin sağlanmasından yanalar. Askerlerin Irak'tan çekilmesi konusunda Kenya ve Filipinlerde bu oran yüzde 45, Hindistan'da ise sadece yüzde 17.

Anket araştırması, BBC Dünya Servisi ve merkezi Amerikanın Maryland kentinde bulunan Uluslararası Anket Şirketi GlobeScon ile birlikte aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 22 ülkede gerçekleştirildi. Sonuçlarla ilgili yorumda bulunan GlobeScan Başkanı Doug Miller, "Tüm dünya ve Amerikalıların görüşleri Bush'un kabinesi ile tamamıyla zıt görüşte." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious