Dünya, 'Dandini'yi dinliyor

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

ABD’li opera sanatçısı Tessa Lang ve Johann Schwaiger çiftinin, dünya barışına ithaf etmek üzere hazırladıkları 8 farlı dilde 17 ninninin bulunduğu CD’de Türk ninni "Dandini" de yer aldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

"Rüya Kapıları" adı verilen CD, piyasaya çıktı.
Alınan bilgiye göre, Amerikan Müzik Akademisi ve New York Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Şan Bölümünde öğretim görevlileri Mezzosoprano Tessa Lang ile Tenor Johann Schwaiser çiftinin geliştirdiği proje çerçevesinde, dünya ninnilerinden örnekler derlendi. Bunun için Avrupa ve Amerika’da çeşitli araştırmalar yapan ve seçtikleri örnekleri bir araya getirerek, koleksiyon albüm çalışmasına giren Lang - Schwaiser çiftinin yolu, bir hastalık nedeniyle ABD’deki Türk doktor Kutluk Oktay’a düştü.
1999 yılında ilk kez uyguladığı yöntemle kemoterapi görecek hastasının
dondurduğu yumurtalık dokusunu, kanser tedavisi sonrası naklederek menopozdan çıkmasını sağlayan ve bu çalışmalarıyla dünya çapında ün yapan Amerikan Cornell Üniversitesi Kısırlık Tedavisi ve Üreme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Kutluk Oktay, görüşme sırasında CD hazırlığında bulunduklarını öğrendiği sanatçı çifte Türk ninni "Dandini"yi de listeye almalarını önerdi. Ninninin notalarını bularak, melodisini Lang-Schwaiser çiftine dinleten Prof. Dr. Oktay, olumlu yanıt alınca stüdyo çalışmalarına da bizzat katıldı.

"BIRAK BOSTANCI DANAYI"
Türk otantik enstrümanı bendir çalarak ninninin düzenlenmesine yardımcı olan Prof. Dr. Oktay’a, Devlet Opera ve Bale Sanatçısı kız kardeşi Yaprak Oktay da flütüyle eşlik etti. Bu şekilde senfonik tarzda düzenlenen ninni, Prof. Dr.
Oktay’ın AA’ya açıklamasına göre, şöyle oluştu:
"Ben Dandini’nin bilinen şekline bir de ikinci kıta yazdım. Burada dananın meraklı bir çocuk gibi ortalığı karıştırarak dünyayı tanımak istemesini, ailesinin de buna engel olmaya çalışmasını anlattım. İkinci kıtada dizeler, (Dandini dandini dastana, bostancı girmiş bostana. Bırak bostancı danayı, bitirsin lahanayı) şeklinde oldu. Bu haliyle düzenlenen ninnide, yaşamın yoğunluğuyla bütünleşerek karmaşa hissi veren giriş bölümünü, evin sığınak yapısı içinde anne babayla çocuğun huzurla dinginleşmesi izliyor. Ninni, ertesi günün yaşam koşuşturmacasıyla tekrar uyanarak sona eriyor." Prof. Dr. Oktay, söz konusu çalışmada elde edilecek gelirin bir kısmının kanser araştırmaları için kullanılacağını, hiçbir şahsi gelir almayacağını bildirdi.
Lang - Schwaiser çifti ise AA muhabirine, çalışmadan dolayı büyük heyecan duyduklarını belirttiler.
Opera sanatçısı çift, CD’nin tanıtımında ise "Bu seçkin ve farklılıklar içeren ninniler, bazen neşeli ve gizemli, bazen muzip, ama her zaman şefkat doludur. Bu ninniler, hayat yolunda ne kadar ilerlemiş olursak olalım her zaman kalplerimizde taşıdığımız duyguların en şefkatli bir biçimde dışa vurumudur" ifadesine yer verdi.
Rüya Kapıları CD’sinde Brahms, Schubert ve Mozart’ın eserlerinin yanı sıra 8 farklı dilde seslendirilen ve aralarında geleneksel halk ezgilerinin de bulunduğu 17 farklı ninni yer alıyor. CD’de, Türk ninninin yanında Fransız, İspanyol,
İrlanda, Amerikan, Alman, İtalyan ninnileri bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious